Euforická rally klíčových aktiv je do značné míry nesmyslná

Klíčové body

  • Tisková konference po zasedání Fedu přinesla nebývalou euforii na trzích.
  • Finanční trh zaceňuje  snížení v řádech procentních bodů v průběhu roku 2024. Jedná se o rok volební, kdy není zvykem, aby centrální banka svými kroky zasahovala do předvolební kampaně.
  • Pokud Fed sníží sazbu tak, jak slibuje, i v případě, že nedojde k citelnému ochlazení ekonomiky, vystavuje se nebezpečí, že bude osočován z nadržování úřadujícímu prezidentovi.
Zdroj: Depositphotos

Tisková konference po středečním zasedání Fedu přinesla nebývalou euforii na trzích. Jerome Powell totiž prohlásil, že referenční sazba může klesnout i v případě, že nedojde k ochlazení ekonomiky. Někdo by mohl tvrdit, že předseda zase nabyl až tak přesvědčivý, avšak „otočka“ se netrpělivě očekávala již několik měsíců a hlad trhu po stabilitě sazeb byl tak velký, že k bouřlivé reakci postačila tato jedna větička. Výnosová křivka skokově klesla o několik desítek bodů, akcie se přiblížily k historickým maximům a americký dolar oslabil. Nic na této náladě nezměnilo ani několik prohlášení jiných členů monetárního výboru z příštího dne, které se snažily situaci ochladit.

Finanční trh zaceňuje ve své výnosové křivce snížení v řádech procentních bodů v průběhu roku 2024. Jedná se o rok volební, kdy není zvykem, aby centrální banka svými kroky zasahovala do předvolební kampaně. K případnému snížení tedy bude muset dojít v první půli roku. To je poměrně rychlé a nerealistické. Pokud Jerome Powell sníží sazbu tak, jak slibuje, i v případě, že nedojde k citelnému ochlazení ekonomiky, vystavuje se nebezpečí, že bude osočován z nadržování úřadujícímu prezidentovi. Ke snížení proto dojde jen v případě citelné recese, což je zase negativní pro ceny akcií. Euforická rally, která vyhnala ceny obou klíčových aktiv je proto do značné míry nesmyslná. Možným vysvětlením je generační pohled. Mladí hráči, kteří přišli na trh v průběhu posledních patnácti let, vidí současnou situaci jako nezdravou aberaci od normálu a posunuli trh blíže svým představám „normálnosti“.

Pro někoho, kdo je dříve narozen, je to podívaná, nad kterou trochu kroutí hlavou. Za dané situace by člověk měl ubrat z optimismu a zůstat ostražitý. Život je však ke starým nemilosrdný a pro tuto situaci platí heslo: „Mládí vpřed!“ Staří odcházejí a mladí zůstávají a s nimi jejich inovace, které možná zapříčiní, že to co se nyní zdá jako fantazie, se stane realitou.  Doufejme proto, že současný stav je opravdu měkkým přistáním ekonomiky a akciové trhy se vydají k dalším, vyšším metám. Na druhou stranu, put opce jsou levné a malé zajištění není nikdy na škodu. Co kdyby dědci měli pravdu?

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0927 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,41 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0892 do 1,1019 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,50 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,42 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,39 až 24,58 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,22 do 22,54 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME

Newsletter