Euro a dolar dál poměřují síly. Další test koruny?

Včerejší řada slabých makro čísel ze Spojených států nenahrála očekávání hráčů na eurodolarovém trhu. Pokračující slabost ekonomiky US v Q1 začíná pomalu nahlodávat myšlenku silného dolaru v očekávání růstu amerických sazeb a toto se odráží ve zvýšené kolísavosti na měnovém trhu. Ozývají se hlasy, které začínají pomalu zpochybňovat pouze vliv počasí na slabost makro čísel za první kvartál a naznačují mnohem závažnější problém.

Draghi měsíc po startu: QE běží hladce, inflace ale zůstane u nuly

Vysoká míra krátkých pozic na EURUSD a příliš davový názor na jasný pohyb jedním směrem tak zvyšuje kolísavost na trhu a citlivost na jakákoliv makro data. Včera se tak euro k dolaru dokázalo po odeznění konference šéfa ECB Draghiho nadechnout k poměrně slušnému růstu a obchodovalo se bezmála o 2 % výše než na začátku týdne, na hranici EURUSD 1,07. Otestování březnového minima pod 1,05 se tak prozatím odkládá a poslední makro čísla z USA můžou tento cíl i zhatit v krátkém horizontu. Stále nejistá je situace s Řeckem, kde se spíše nečeká pozitivní posun a změna chování Řecka může ještě dodat vysokou volatilitu na trh a v příštím týdnu bude Řecko jeden z hlavních faktorů ovlivňující měnový pár EURUSD. Dnešní obchodování se ponese v duchu rizika vyčerpání zisků eura a odpolední série makro dat z USA bude citlivě sledována. Při ranním obchodování euro navázalo na včerejší pohyb a rozšířilo své zisky až na 1,075, které ale nedokázalo udržet a nyní se obchoduje pod EURUSD 1,065.

České koruně se včera nedařil a odepsala -0,4 % a den zakončila na úrovni EURCZK 27,45. Nová analýza banky ING, která nevyloučila riziko záporných sazeb v ČR jako nástroj bránění posílení koruny připomenula trhu riziko tohoto opatření a reakce koruny na sebe nenechala dlouho čekat. Ztráty koruny ještě umocnilo v odpoledních hodinách prohlášení Jiřího Rusnoka, který nevyloučil intervence jako budoucí nástroj měnové politiky. Koruna se dnes ráno obchoduje bez větších změn na EURCZK 27,46 a riziko otestování hladiny podpory na 27,5 je vysoké. Dá se očekávat, že bez dalších zpráv by měla koruna tuto úroveň udržet a pokračující úzký koridor EURCZK 27,3/50 zůstane v platnosti. 

Tomšík: Prudký skok koruny à la Švýcarsko nečekejme

Newsletter