Euro čeká volatilní týden, Spojené státy nový prezident

Klíčové body

  • Euro čeká volatilní týden. Historie ukazuje, že by po inauguraci Bidena mohlo dále oslabit.
  • Ve čtvrtek je v plánu první letošní zasedání ECB. Změna sazeb ani programů nákupů aktiv není očekávána.
  • Italský premiér Conte nezvládá situaci a čelí hlasování o nedůvěře vlády. Politická nestabilita v eurozóně škodí euru.
Zdroj: Depositphotos

Nový rok nezačal pro euro pozitivně. Od začátku ledna pozorujeme tlaky na silnější americkou měnu na úkor evropské, které jsou spojeny s příštím prezidentem USA Bidenem a vidinou dalšího fiskálního stimulu. Na to navazující zvýšená reflační očekávání se podepsala zejména na vyšším dlouhém konci americké výnosové křivky. Euro z tohoto vývoje vyšlo slabší, přičemž pod tlak by se v tomto týdnu mohlo dostat ještě dále.

Ze zásadních událostí je před námi středeční inaugurace Joea Bidena, který nastoupí do úřadu jako 46. prezident USA. Dolar, nejen proti euru, ale i v dolarovém indexu, v pondělí posiloval nehledě na absenci amerických obchodníků, kteří měli volno z důvodu státního svátku. Dnes ráno pozorujeme korekci včerejších dolarových zisků. Ta by však nemusela mít dlouhého trvání. Jestliže bychom se řídili historickými pohyby, dolar má po prezidentské inauguraci tendenci posilovat proti euru. Od 70. let se tak stalo celkem devětkrát z dvanácti případů.

Co se týče delšího výhledu, Joe Biden již slíbil masivní fiskální podporu pro boj s následky pandemie, kterou by s pomocí nového rozložení sil v Kongresu měl protlačit. Balík peněz o velikosti 1,9 bilionu amerických dolarů, který plánuje Biden vtlačit do ekonomiky i skrze jednorázové dávky domácnostem, přirozeně ovlivňuje reflační, a tedy i inflační očekávání. Výsledkem toho byl výprodej amerických dluhopisů s delší splatností projevující se i na dolaru. Zvýšená inflační očekávání sice mohou podporovat vidinu dřívějšího zvýšení sazeb Fedu, avšak vzhledem k revizi americké měnové politiky, která nově cílí průměrnou inflaci, jsou podle nás jakékoliv sázky na letošní zvýšení mimo.

Z dlouhodobého hlediska čekáme obnovu tlaků na slabší dolar, které bude nahrávat nejen měnová, ale i silně expanzivní fiskální politika. V tomto směru bude dnes zajímavé sledovat vystoupení příští ministryně financí USA a bývalé šéfky Fedu Janet Yellenové. Od ní bychom se měli dočkat důrazu na fiskální podporu. Podle již dostupných poznámek Yellenová zmíní potřebu velkých činů v prostředí nízkých sazeb s tím, že z delší perspektivy benefity převáží náklady, a to zejména s ohledem na aktuálně strádající obyvatele, kteří byli nejvíce zasaženi dopady pandemie.

Další zásadní událostí je čtvrteční meeting Evropské centrální banky. Mezi žhavá témata bude patřit situace kolem lockdownů v Evropě a tempo vakcinace populace. Lze očekávat, že ECB s úrokovými sazbami nepohne, stejně tak tomu bude i u programů nákupů aktiv. I tak ale stále platí, jako již dříve naznačila například sama prezidentka ECB Christine Lagardeová, jestliže se evropská ekonomická situace zhorší, centrální banka bude připravena zasáhnout.

Vedle dopadů pandemie na evropskou ekonomiku a relativně pomalého tempa vakcinace populace mohla mít na kurz eura – minimálně krátkodobě – vliv také politická situace v Itálii. Italský premiér Giuseppe Conte bude dnes netrpělivě čekat na výsledek hlasování o nedůvěře jeho vlády poté, co ji opustil koaliční partner. Již včera sice získal důvěru od poslanecké sněmovny, dnes je na pořadu dne hlasování o senátní důvěře, kde italská vláda nemá zaručenou většinu.

Posledním bodem přispívajícím k volatilitě evropské měny je pandemické dění, zejména spojené s trvajícími uzavírkami. Německo hlásí, že jeho lockdown může trvat dalších 8 až 10 týdnů. Holandsko už nyní prodloužilo opatření o další tři týdny. Podobnou situaci lze čekat ve zbytku Evropy.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2114 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,56 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2015 do 1,2133 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,12 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,08 až 26,19 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,48 až 21,62 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

 

Newsletter