Dolar proti euru rozšiřuje zisky a posouvá se pod hranici 1,1600 EURUSD. Silný dolar potápí procyklické měny a měny regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Euro i dolar letí vůči koruně střemhlav dolů

Koruna má za sebou poměrně úspěšný den. Zpevnila jak vůči euru, tak i dolaru. Ve druhém případě dokonce dosáhla několikaletých maxim.

Včerejší zasedání ČNB nepřineslo žádné nečekané zprávy. Banka se drží své prognózy a ponechává sazby prozatím beze změn. Guvernér ČNB Jiří Rusnok během tiskové konference uvedl, možná až překvapivě jestřábím stylem, že vyšších sazeb se dočkáme pravděpodobně ve třetím čtvrtletí, jelikož prognóza banky je plněna bez výjimky. Koruna na to reagovala okamžitým posílením vůči euru a dostala se až na předintervenční hranici 26,19 EURCZK.  Aktuálně je o zhruba tři haléře slabší. Dnes jí vidíme v rozmezí 26,16 až 26,28 EURCZK. 

Jestřábi a holubice? Prognóza plněna bez výjimky, řekl Rusnok

Dnes může další vývoj české měny ovlivnit finální hodnota HDP za první kvartál letošního roku. Ze zahraničí nás dále čeká míra nezaměstnanosti v Německu a odhad indexu spotřebitelských cen v eurozóně. Predikce odhaduje meziroční růst 1,2 %, což je méně než předchozích 1,4 %.

Americký dolar se během včerejšího obchodování dostal na svá minima za posledních pár let. Vůči koruně prolomil hranici 23 korun za dolar, obchodoval se tak nejníže od ledna 2015 – konkrétní hodnota byla 22,94 USDCZK. Vůči euru se drží na minimech z května 2016. 

Co se týče dat z USA, tamní ekonomika za první kvartál letošního roku vrostla mezikvartálně o 1,4 %, což je více, než se očekávalo. K lepšímu číslům přispěla především složka spotřeby a exportu. Tento pozitivní výsledek ale nakonec utlumily nové žádosti podporu v nezaměstnanosti, které byly větší, než se čekalo. Namísto predikovaných 241 tisíc jich reálně bylo 244 tisíc. Do toho navíc promluvila trvající síla eura.  Aktuálně se dolar pohybuje na hranici 22,94 vůči koruně a na 1,142 v páru s eurem.

I dnešek bude nabitý daty z amerického kontinentu. V odpoledních hodinách nás čekají osobní spotřeba a příjem, index výdajů na osobní spotřebu, PMI Chicago index a spotřebitelská důvěra.

Dnešní vývoj vidíme v rozmezí 22,88 až 23,00 USDCZK a 1,140 až 1,144 EURUSD.

Newsletter