Euro i koruna jsou nervózní z Řecka

Evropská společná měna, jež během svého včerejšího propadu poklesla až na úroveň 1,0712 dolaru za euro, zaznamenávala ráno mírný nárůst na pozadí vybírání zisků díky uzavírání dlouhých pozic na dolaru. Aktuálně ovšem euro obrátilo zpět ve ztráty a obchoduje na úrovni 1,0730 dolaru, dál od hranice odporu, jež se nachází na 1,08 dolaru za euro. Vzhledem k přetrvávajícím obavám ohledně stále možného vystoupení Řecka z eurozóny, neměl růst eura dlouhého trvání, nelze tak očekávat, že by hranice 1,08 měla být během dnešního dne prolomena.

Podle investiční firmy ABN Ambro bude pokračující agresivní kvantitativní uvolňování Evropskou centrální bankou nadále tlačit na výnosy evropských vládních dluhopisů, a to i přes lepšící se makrodata z eurozóny. To by mělo mít negativní dopad na vývoj kurzu eura vůči dolaru, který by se měl dostat na úroveň parity do letošního června.

Zeman chce debatu o přijetí eura. Singer, Rusnok, Babiš, Lány

Česká koruna včera vůči euru prolomila svou hranici podpory na 27,5 Kč a uzavřela na svém minimu z února letošního roku. Dozvuky z jednání ČNB o hrozbě posunu zakotvení a obavy z odchodu Řecka z eurozóny, které nabraly v posledních dnech na síle, stály za oslabením. Aktivní přístup prezidenta v otázce přijetí eura svoláním pracovní schůzky na příští týden přidal také do dynamiky pohybu dolů. Dnešním dnem koruna prolomila hranici 27,6, od níž se však rychle vrátila zpět k silnější hranici podpory. Očekáváme, že po prolomení včerejší důležité technické hranice bude koruna držet slabší moment a existuje riziko k dalšímu krátkodobému oslabení, s rizikem zpráv z Řecka.

Oslabující euro proti dolaru včera táhlo dolů i českou korunu proti dolaru. Ta se včera obchodovala na svém dvoutýdenním minimu na 25,7 Kč. Se stále nejistou situací v Řecku existuje riziko, že koruna bude testovat své letošní minimum 26 korun z půle března.

Atény: Dohoda o reformách bude příští týden

Newsletter