Euro jako hedge. Pozor však na dolarový ping pong

Euro proti dolaru během dneška opět oslabovalo. Dostali jsme se krátce dokonce až k 1,052 EURUSD, což bylo dílem amerických inflačních dat. Pravdou je, že propad evropské měny by mohl pokračovat. Proč? Short eura by totiž mohl posloužit jako zajištění proti možným politickým rizikům.

Podle analytického týmu společnosti G10 FX by sázka na pokles eura vůči dolaru měla posloužit jako „hedge“ proti negativním dopadům nadcházejícího evropského dění. V tomto směru je řeč o volbách v Dánsku, Německu a Francii, přičemž největší důraz je kladen hlavně na poslední zmiňovanou zemi.

Právě ve Francii existuje dle G10 FX reálná šance na vítězství euroskeptické kandidátky Marine Le Penové, která by jakožto (možná) prezidentka mohla přispět k referendu o setrvání země v rámci evropského bloku. Na základě toho společnost predikuje oslabení eura až k hranici 1,03 – 1,04 EURUSD.

Banky: „Frexit“ zřejmě nehrozí, ale…

Pro srovnání, dolar část předchozích zisků umazal, což ho dostalo zpět na 1,058 EURUSD.

K dnešnímu posílení americké měny přispěla dobrá makro data, především pak lednová inflace USA, která vykázala +2,5 % oproti predikci na +2,4 %. Svou roli ale sehrály i dopady včerejšího vystoupení šéfky Fedu Yellenové před bankovní komisí Senátu, během kterého upozornila na nevhodnost zdržování dalšího navyšování úrokových sazeb.

„Grilování“ bankéřky pokračovalo i dnes, ovšem nezazněly žádné klíčový informace, které by měly sílu jako ty včerejší.

Silný dolar? Pozor na „ping pong“ mezi Trumpem a Fedem

Jak už bylo zmíněno, zpevnění dolaru přišlo v návaznosti na signál o možném zrychleném navyšování sazeb. Futures navázané na úroky sledující pravděpodobnost zmiňovaného kroku, však neprojevily kdovíjak výrazný posun.

Dolar jede. Yellenová varovala před zdržováním vyšších sazeb

Dle serveru CNBC se pravděpodobnost vyšších sazeb už v březnu zvýšila z 16 % na 23 %. Za květen jsme se pak dostali z 38 % na 50 %. Dle šetření agentury Bloomberg jsme se za březen posunuli z 34 % na 42 %. V květnu pak z 53 % na 58,7 %.

FYI, stále platí, že Fed plánuje pro letošek celkem tři kola tzv. úrokové normalizace, tedy během nadcházejících 7 zasedání.

Zpevnění dolaru tak bylo taženo primárně signálem ze strany Fedu. V nadcházejících dnech už situace není tak jasná, a to především vinou politických kroků administrativy prezidenta Trumpa s důrazem na slovní intervenci apelující naopak na oslabení domácí měny.

Nekorektní Trump a konec politiky silného dolaru. Jak?

I přesto, že opatření jako zvýšení vládních výdajů bude tlačit na růst inflace, a tedy na akci ze strany americké centrální banky, proti tomu působí právě snaha o politiku slabého dolaru, které má podpořit konkurenceschopnost amerického zboží v zahraničí.

Celkově se tak dostáváme do pingpongové hry, kde je dolar míčkem a pálky ve svých rukou drží Fed a Trump, potažmo jeho administrativa. Poslední smeč dala centrální banka. Teď se čeká, jaká bude politická odezva a kdo bude mít ve výsledku navrch.

V rámci výhledu do konce poloviny roku 2017 sází většina analytiků na převahu Fedu, která s sebou přinese silnější dolar. Odhady Bloombergu vidí eurodolar ke konci druhého kvartálu 2017 na 1,03 EURUSD. Během druhé půlky roku by se však situace měla obrátit, což by mělo přinést posun nejprve na 1,04 dolaru za euro a pak na 1,05 EURUSD.

Rok 2018 už by se mohl nést ve znamení úrovní kolem 1,100 EURUSD, ovšem toto číslo je nutné brát s velkou rezervou, jelikož jde o opravdu vzdálenou budoucnost.

Newsletter