Dolar proti euru rozšiřuje zisky a posouvá se pod hranici 1,1600 EURUSD. Silný dolar potápí procyklické měny a měny regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Euro je na koni. Nejsilnější za dva měsíce

Americký dolar v závěru týdne prudce ztrácí půdu pod nohama. Euro k němu sílí o více jak jedno procento na 1,1350 EURUSD. Prudké rozkolísání hlavního měnového páru vyvolaly slabé ekonomické údaje z Číny, pochyby o brzkém zvýšení sazeb v USA i růst ekonomické aktivity v eurozóně.

Euro proti dolaru vystoupalo až o 1,1 procenta na 1,1360 EURUSD. Americký dolar je koši hlavních obchodovaných měn klesl o více jak půlprocento k 95,40 bodu. To je nejslabší hodnota od června. Proti japonskému jenu americká měna oslabila rovněž o 1,1 procenta přes 122 JPYUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v srpnu klesla nejprudším tempem za šest a půl roku, ukázala čerstvá data. Ta umocnila obavy ze zvolňování růstu druhé největší světové ekonomiky a celkově dopadů na světovou ekonomiku a trhy.

Pro americkou centrální banku Fed je oslabování čínského růstu a kroky, které podniká čínská vláda a centrální banka – včetně intervence za oslabení čínské měny – silným faktorem, který může odložit zvyšování sazeb v USA dále za září tohoto roku, s čímž již analytici a ekonomové většinově počítali. Fed se dle ve středu zveřejněného zápisu z jednání jeho měnového výboru FOMC na konci července shodl, že čas na zvýšení sazeb ještě nenastal.

„Ústup od očekávání, že Fed zvýší sazby na zasedání 16.-17. září, dává v nejbližší době prostor k dalšímu oslabování dolaru,“ řekl pro Reuters Joe Manimbo z washingtonské firmy Western Union Business Solutions.

Euro krom toho posílily údaje zrychlení růstu podnikatelské aktivity v eurozóně, na které se příliš nesázelo. Naopak euru zatím nijak vážně neškodí zprávy o pravděpodobném konání předčasných voleb v Řecku dne 20. září po čtvrteční nečekané demisi řeckého premiéra Tsiprase a tím celé vlády.

 

Co může zatřást měnami v příštím týdnu? Řecké předčasné volby? Čínské tažení proti ochabování ekonomiky? Nebo přesnější čísla o růstu české ekonomiky? #RoklenFx #koruna #intervence #China #USA

Posted by Roklen24 on 21. srpen 2015

Newsletter