Australská centrální banka dále zvýšila sazby. Pomohla tím procyklickým měnám. Euro po včerejším US indexu ISM služeb zpevnilo nad 1,0700 EURUSD. Koruna pod 23,55 za euro.

Euro je o korunu levnější než před týdnem

Klíčové body

  • Česká koruna se včera vrátila pod hranici 25,00 za euro.
  • Fear & Greed index i VIX se nachází na extrémních hodnotách značících přetrvávající nejistoty.
  • Maloobchodní tržby v lednu rostly o 9,6 %. Více než trhy očekávaly.
Zdroj: Depositphotos

Minulý týden Česká národní banka bránila prudce oslabující korunu, která se blížila k hranici 26,00 za euro. Včera se už domácí měna obchodovala za 24,77 EURCZK. Koruna tedy během týdne posílila o 4 %, a euro tak stojí o korunu méně. Válečná situace se přitom nijak zásadně nezměnila. Trhy si však, zdá se, zvykají na nové prostředí a hledají jemu odpovídající úrovně kurzů. Aktuálně dobrý sentiment na měnách emerging markets se ale může opět bleskově otočit.

Předminulý týden jsme zaznamenali prudké výprodeje rizikových aktiv a plošný přesun k bezpečí. Na devizovém trhu pak profitovaly také měny, jejichž země disponují nerostným bohatství, které by se v případě nejčernějších scénářů těšily extrémní poptávce ze strany zemí nejvíce zasažených energetickou krizí. Měny geograficky blízké rusko-ukrajinskému konfliktu, které zároveň patří do kategorie rizikových měn, procházely prudkými výprodeji. Korunu výrazné ztráty neminuly. Posledních pět obchodních dní ale domácí měna uzavřela v zisku a vymazala více než polovinu realizovaných ztrát z předchozích dvou týdnů.

Koruna tak posílila zpět pod kulatou hranici 25,00 EURCZK a v průběhu včerejšího obchodování se chvilkově dostala až pod 24,80 EURCZK. Tento prudký posun měl na svědomí i přesun technických indikátorů do extrémních oblastí. Index relativní síly (RSI) se na hodinovém i čtyřhodinovém grafu prakticky celé pondělní obchodování pohyboval pod 30bodovu hranicí, která značí přeprodanost daného měnového páru. Na dvouhodinovém grafu se zároveň vytváří divergence mezi indikátorem MACD a kurzem koruny vůči euru, což značí blížící se obrat trendu. Na denním grafu se RSI nachází v neutrální oblasti poblíž hodnoty 50 bodů. Koncem minulého týdne koruna porušila rostoucí trendovou linii v rámci tohoto indikátoru, což indikuje pokračující posun tímto směrem.

Bez jisté korekce je ale pokračování tohoto pohybu ve směru předválečných hodnot pod 24,50 EURCZK velmi nepravděpodobné. Aktuální náladu na trzích dobře monitoruje i Fear & Greed index, který se nachází na nejnižších úrovních od příchodu pandemie před dvěma lety. Na vysokých hodnotách se nachází také index volatility VIX. Ten se momentálně pohybuje nad 30bodovou hranicí, která značí vysokou volatilitu, přítomnost rizik a strach napříč investorskou základnou.

Zdroj: Fear & Greed Index
Zdroj: Fear & Greed Index

Průběh výrazného trendu posilování koruny je tak v tomto prostředí velmi nepravděpodobným scénářem. Aktuální posilování koruny můžeme přisuzovat převážně opadnutí prvotního strachu souvisejícího s příchodem nového tržního prostředí spojeného s válečným konfliktem pouhých pár stovek kilometrů od našich hranic. Koruně pomohla i ČNB, která proti jejímu oslabování intervenovala, což je mimo přímý dopad na měnový kurz také důležitý psychologický faktor pro investory při zvažování nákupů naší měny. V posledních dnech také prudce narostly korunové FRA sazby, které počítají s dalším zvyšováním sazeb ČNB na březnovém zasedání. V neposlední řadě koruně mohl pomoci i včerejší výsledek maloobchodních tržeb za leden, který překonal tržní očekávání. Meziročně tak tržby rostly o 9,6 %, což je o 0,6 procentního bodu více, než kde se nacházel tržní konsenzus. Vzhledem k popsanému prostředí a vývoji kurzu v posledních dnech tak nepředpokládáme, že by koruna v průběhu tohoto týdne nadále pokračovala v prudkém posilování.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,0907 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,97 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0892 do 1,1027 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,82 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,62 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,68 až 25,09 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,43 do 22,99 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter