Euro je po ECB paradoxně silnější na 1,3652 EURUSD, čeká se na americký trh práce

Koruna otvírá mírným oslabením na 27,48 Kč za euro, k dolaru díky vývoji na eurodolarovém páru potom posiluje na 20,12 Kč za dolar. Jednotná evropská měna prošla turbulentním vývojem po neočekávaných změnách měnové politiky ECB. Eurodolarový kurz se tak v průběhu několika hodin pohyboval v pásmu 1,3503 až 1,3665 EURUSD, v noční asijské seanci se euro uklidnilo poblíž denních maxim a nyní mírně oslabuje na 1,3652 EURUSD.

Informace o růstu průmyslové výroby v České republice o 7,7 % nemá na korunu žádný vliv.

Trhem zamávalo rozhodnutí Evropské centrální banky dále uvolnit měnovou politiku. Překvapující bylo zejména snížení refinanční úrokové sazby jen na 0,15 % a další opatření k podpoře úvěrování v reálné ekonomice (detailně v komentáři zde). Důležitá je i nová prognóza. ECB snížila odhad růstu HDP pro letošní rok, pro rok příští je naopak revize vzestupná. Letos ECB očekává růst ekonomiky o 1 %, příští rok zrychlení na 1,7 % a v roce 2016 na 1,8 % (dřívější prognóza: 1,2 %, 1,5 %, 1,8 %). Kvantitativní uvolnění (QE) ve stylu Fedu ECB dle očekávání neoznámila.

Kurz eura v reakci nejprve výrazně oslabil, nicméně uzavírání krátkých eurových pozic, o kterých jsme psali v úterý, potom začal hnát evropskou měnu znovu nahoru a výsledkem je současný silnější kurz eura. Důvodem pro pohyb eura nahoru může ale být také fakt, že oznámené dodávky likvidity (LTRO) přijdou na trh vlastně až na podzim. Fundamentálně, s ohledem na uvolnění měnové politiky ECB a slabým ekonomickým oživením v Evropě, však vidíme spíše potenciál pro oslabování eura pod 1,3600 EURUSD.

Názory globálních analytiků na další vývoj se ale různí, například singapurská pobočka Saxo Capital Markets očekává růst eura na 1,3800 EURUSD a radí nakupovat při kurzu 1,3600, zatímco BNP Paribas radí prodávat euro při kurzu 1,3620 s cílem 1,3200 EURUSD.

Dnes bude eurodolarový trh pod vlivem odpoledních zpráv z amerického trhu práce. Počet nových pracovních míst mimo zemědělský sektor by měl vzrůst o 215 tisíc a míra nezaměstnanosti za květen by měla vzrůst z 6,3 % na 6,4 %. Pozitivní čísla by zřejmě posílila dolar blíže k hladině 1,3600 EURUSD.

Newsletter