Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Euro od rána proti dolaru posiluje. Blíží se k hranici 1,070 EURUSD, nicméně ta funguje jako silná rezistence.

Euro, koruna a zítřejší den D

Euro vůči dolaru dnes mírně posiluje vzhledem k pokračujícímu vybírání zisků dlouhých obchodníků na dolaru a koriguje tak alespoň částečně rozsáhlé ztráty z minulého týdne, během kterého evropská společná měna upsala více jak 4 procenta své hodnoty. Kurz eura se vůči dolaru aktuálně ocitá na úrovni 1,059, tedy poblíž cenové rezistence na 1,0615 dolaru a v případě, že se euru podaří prolomit tuto rezistenční linii, evropská měna by mohla posílit až k úrovni 1,07 dolaru.

Euro se ocitá pod silným prodejním tlakem od chvíle, kdy Evropská centrální banka započala svůj program kvantitativního uvolňování a stlačila tak výnosy evropských státních dluhopisů na historická minima. Vzpruhou pro včerejší cenu eura, jež se vůči dolaru v jednu chvíli ocitalo až na 12letých minimech, byla horší než očekávaná data z amerického průmyslu, jenž vedla k poklesu výnosů amerických vládních dluhopisů a zpomalila tak růst amerického dolaru. Svěží vítr do plachet by dolaru mohlo přinést zítřejší zasedání amerického Federálního rezervního systému, od kterého se obecně očekává, že přinese nové informace ohledně načasování zvyšování úrokových sazeb.

0,8 dolaru za euro

Česká koruna proti euru včera oscilovala kolem pátečních hodnot 27,3 koruny až do odpoledních hodin, ale závěr opět patřil býkům a uzavírala tak na svých maximech z minulého týdne 27,24. Koruna se nadále nachází v situaci, kdy díky slábnoucímu euru proti dolaru a sílícímu přílivu peněz do České republiky inspirovanému honbou zahraničního kapitálu za výnosem nemá příliš důvodu k oslabení. Navíc je zcela patrné, že téměř každodenní slovní intervence ze strany ČNB na oslabení koruny ve smyslu odhodlání bránit zakotvení úrovně 27 korun za euro trh začíná zcela ignorovat a tyto komentáře ho nechávají klidným. Tato nelichotivá situace, do které se ČNB dostala, a zejména otázka, jak se ctí upustit od zakotvení bez podobného šoku jako ve Švýcarsku, vznáší jednu otázku. Ne zda, ale kdy se trh rozhodne otestovat sílu ČNB a koruna dosáhne úrovně 27 korun za euro.

Obchodovaní koruny proti americkému dolaru se včera opět vyvíjelo zcela v režii vývoje na EURUSD. Včerejší ranní ztráty z dosavadního minima 26,11 tak koruna dokázala odrazit a během dne postupně umazávala ztráty až na denní maximum 25,7 koruny za dolar. Celý tento pohyb byl tažen jednak vybíráním zisků na EURUSD a sérií o něco slabších makro čísel z USA, která by mohla oddálit změnu slovníku amerického Fedu směrem ke zvyšování sazeb na svém dvoudenním zasedání, které začíná dnes. Dnešní den očekáváme ve znamení tohoto tématu a česká koruna by si tak mohla připsat další mírné zisky proti dolaru.

ČNB si ještě vezme slovo, čeká Commerzbank. Koruna na 29?

Newsletter