Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Euro na dvouletých minimech, co na to Draghi?

Euro se pohybuje na nových více jak dvouletých minimech vůči dolaru, kdy investoři sázejí, že dnešní plánované vystoupení prezidenta ECB objasní situaci kolem případného spuštění programu odkupu vládních dluhopisů Evropskou centrální bankou za účelem stimulu churavé ekonomiky eurozóny.

Přestože je podle předpovědí většiny analytiků nepravděpodobné, že ECB dnes oznámí započetí programu kvantitativního uvolňování, většina trhu očekává, že dnes položí základy pro podniknutí takovéhoto kroku na začátku příštího roku. Euro se momentálně pohybuje na úrovni 1,231 dolaru, poté co během včerejšího dne jasně prolomilo důležitý support na 1,236 dolaru.

„Je pravděpodobné, že měnový výbor oznámí zavedení nového programu TLTRO2 před provedením jakéhokoliv rozhodnutí o rozšíření svého programu odkupu aktiv, které by mohlo padnout v 1. čtvrtletí 2015,“ řekl Greg Moore, stratég z RBC Capital Markets s odkazem na cílené operace ECB.

Dolar se během asijské seance dostal na nová sedmiletá maxima vůči jenu, na 119,98 a momentálně obchoduje na 119,88 dolaru za jen. Koruna se vůči dolaru pohybuje poblíž svých více jak 6letých minim momentálně na 22,41 koruny za dolar. Vůči euru se koruna ocitá na 27,609 koruny za euro. 

Newsletter