Euro nad 1,10 k dolaru. Atény daly věřitelům návrh dohody

Řecká vláda už v pondělí v noci poslala věřitelům „realistický plán“ řešení dluhové krize. Po zasedání řecké vlády to dnes prohlásil premiér Alexis Tsipras. Evropské lídry zároveň vyzval, aby návrh Řecka přijali, a umožnili tak po dlouhých měsících jednání uzavřít dohodu, která této silně zadlužené zemi umožní zůstat solventní. Podrobnosti návrhu ale premiér neupřesnil. 

Euro posiluje na denní maximum přes 1.1000 EURUSD a obchoduje se v tuto chvíli (12:33) na hladině 1,1033 EURUSD. „Zprávy o posunu ve vyjednávání s Řeckem táhnou euro výše a můžeme se dočkat ještě zajímavého vývoje. V reakci na možnou dohodu se posunula výše všechna riziková aktiva včetně futures na americké akcie. Česká koruna v reakci na tento vývoj posiluje pod 25,00 vůči americkému dolaru,“ komentuje Jiří Deml, FX trader společnosti Roklen360.

„Předložili jsme realistický plán, jehož cílem je dostat Řecko z krize,“ řekl Tsipras. „Nečekáme, až přijdou se svým návrhem. Řecko předkládá plán… a rozhodnutí je na politickém vedení Evropy,“ uvedl premiér podle agentury Reuters. 

Tsipras vystoupil poté, co se v Berlíně v pondělí večer sešli ke krizové schůzce věnované stavu jednání s Řeckem německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Françoise Hollande, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová a prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. Podle mluvčího německé vlády se shodli, že v příštích dnech hodlají „velmi intenzivně“ pracovat na dosažení dohody s Řeckem. 

Atény již několik měsíců jednají s věřiteli o podobě reforem, které jsou podmínkou vyplacení zbývajících 7,2 miliardy eur z dohodnutého záchranného programu. Za termín pro uzavření rozhovorů nyní eurozóna považuje pátek 5. června. Prodloužený program o úvěrové pomoci vyprší 30. června a do té doby musí sjednanou smlouvu podpořit věřitelské instituce, vlády a v některých zemích eurozóny i jejich parlament. 

V souvislosti s berlínskou schůzkou se v médiích objevily informace, že věřitelé začali v pondělí připravovat text konečné dohody, který chtějí předložit jako hotovou věc řecké vládě.

Podle informovaných zdrojů listu The Wall Street Journal už měli účastníci pondělní schůzky v Berlíně text dohody k dispozici. Nejmenovaný evropský činitel však agentuře Reuters řekl, že věřitelé nebudou žádný takový text předkládat jako ultimátum. 

Mezinárodní věřitelé dosud za překážku dohody označovali hlavně neochotu Řeků zavést důchodovou reformu a změny na trhu práce. Evropský komisař pro ekonomiku Pierre Moscovici ale dnes uvedl, že Řekové předložili návrh na řešení otázky důchodového systému a věřitelé jej nyní posuzují. 

Newsletter