Euro nad 1,1200 pomohlo koruně pod 24,50 k dolaru

Až o více jak procento na 1,1225 EURUSD se v průběhu dneška dostává euro vůči americkému dolaru a české koruně tak dodává sílu k posílení proti dolaru pod 24,50 USDCZK. Minimem dne pro eurodolar přitom je 1,1098 EURUSD, koruna k dolaru byla dnes nejslabší nad hladinou 24,75 USDCZK. Na koruně proti euru bylo obchodování o poznání klidnější a končí v těsné blízkosti hladiny 27,40 EURCZK.

Koruna se vůči americkému dolaru dokázala vrátit k pátečním hodnotám před zveřejněnými daty o tvorbě pracovních míst.

Guvernér ČNB Miroslav Singer v neděli pro ČT potvrdil, že není důvod pro dřívější odstoupení od zakotvení koruny vůči euru než v druhé půlce roku 2016. Na druhou stranu současně zmínil, že nejsou ani důvody pro prodloužení tohoto kurzového závazku, kterým ČNB nenechává korunu posílit pod 27,00 k euru.

Ráno byla zveřejněna silná data, potvrzující oživení české ekonomiky a to ze strany průmyslové produkce i stavebnictví. Přesto jsou nejvýraznějších zdrojem pohybu na koruně zahraniční události, které zasahují hlavní měnový pár eurodolar a skrze něj udávají směr pohybům proti české měně.

Na volné pracovní místo připadá nejméně uchazečů od roku 2008

Český průmysl dál roste, navzdory zpomalení u sousedů

Stavebnictví: „Nemocný muž“ české ekonomiky se uzdravuje

Ranní vyjádření francouzského představitele, který naznačil nespokojenost se silným dolarem, se trh chytil a dolar postupně ztrácel. I přes dementování tohoto výroku přímo prezidentem Spojených států Barackem Obamou americký dolar svou sílu z konce předchozího týdne po zveřejnění dat z amerického trhu práce korigoval. EURUSD končí den u hladiny 1,1210, v blízkosti denních maxim.

Nulový pokrok byl dosažen v jednání s Řeckem, kde je situace stále nejasná. Do schizofrenní situace se může posunout americký dolar vůči chování Fedu. Očekávání dřívějšího zvýšení sazeb, které nabudila páteční americká data z trhu práce, může americký dolar posunout na takové úrovně, které budou pro Fed již nepřijatelné a zvýšení sazeb nebude moci uskutečnit.

Později v tomto týdnu se budeme soustředit na čtvrteční data o maloobchodních prodejích v USA a v Evropě se bude sledovat Řecko a pokračující poker ze strany jeho politické reprezentace.

Newsletter