Euro našlo pevnou půdu pod nohama a zatím se nevzdává

Klíčové body

  • I přes mírné zklamání zůstaly PMI indikátory v eurozóně na solidních úrovních.
  • Euro zaznamenalo nejvyšší nárůst čistých dlouhých pozic od loňského léta.
  • Před výstupem ze sympózia v Jackson Hole nelze očekávat výrazný obrat trendu ve prospěch eura. V případě zklamání však může euro převzít otěže.
source: Depositphotos

Minulý týden nebyl pro euro zrovna růžový. V tom aktuálním to se společnou evropskou měnou vypadá lépe. Hlavním důvodem pro stabilizaci nad důležitou oblastí supportů je lepší tržní nálada a chování velkých tržních spekulantů. Data Komise pro obchodování s komoditními futures ukázala na uzavírání krátkých pozic a značný nárůst těch dlouhých.

Co se týče zveřejněných dat, včerejší den se nesl v duchu srpnových PMI indikátorů. Po červencových hodnotách v eurozóně došlo k mírnému ochlazení, když obě složky kompozitního indikátoru přinesly lehké zklamání. Služby oproti konsenzu, který počítal se stejnou hodnotou jako minulý měsíc, zaostaly o zanedbatelných 0,1 b. V případě průmyslu jsme sledovali pokles o 1,3 b., zatímco trhy počítaly s poklesem o 0,8 b. Ač jsme u obou složek byli svědky poklesu a zároveň zaostání za konsenzem, jedná se stále o velmi vysoké hodnoty poblíž 60 b., které zakládají pro solidní výsledek HDP ve třetím kvartálu.

Euro tak zůstalo v klidu nad hranicí 1,1700 EURUSD, kde se nacházejí důležité hranice podpory, které hlavní měnový pár testoval koncem minulého týdne. V jejich překonání mu mimo jiné nepomohl páteční komentář prezidenta dallaského Fedu Roberta Kaplana. Ten se nechal slyšet, že možná bude muset přehodnotit svůj postoj ke snižování tempa nákupů aktiv. Na pomyslnou brzdu si dle předchozích komentářů přál šlápnout v říjnu. Kaplan přitom patří do tábora jestřábů, což tomuto komentáři přikládá výraznější váhu. Jeho hlavní obavou je dopad varianty delta na výhled růstu americké ekonomiky.

Jisté obavy ohledně pokračování dolarové rally mají i velcí tržní spekulanti, kteří v týdnu končící 17. srpnem výrazně zvýšili své čisté dlouhé pozice na euro. Tato mezitýdenní změna byla v absolutních hodnotách nejvyšší za více než rok. To je pro euro dobrá zpráva vzhledem k tomu, že posledních osm týdnů postupně docházelo k očesávání čistých longů. Data Komise pro obchodování s komoditními futures ukázala jak na nárůst dlouhých pozic, tak na uzavírání těch krátkých.

V kurzu zatím tento razantní obrat zaceněný není. Obchodníci totiž vyčkávají na důležité sympózium v Jackson Hole, které je na programu od čtvrtka do soboty. Členové Fedu by tam měli mimo jiné přiblížit jejich aktuální postoj k taperingu, což je na trzích momentálně tématem číslo jedna. Pokud by byl celkový tón Fedu spíše holubičím zklamáním, mělo by euro prostor pro posílení a ukončení aktuálního swingu silného dolaru. Půdu pro posílení má euro vzhledem k výše zmíněným důvodům připravenou. Pro obrat trendu mluví i technická analýza, když na čtyřhodinovém i denním grafu můžeme sledovat divergence MACD poskytující nákupní signály.

Euru pak v tomto týdnu pomáhá i zlepšená nálada na trzích. Akciové indexy napříč světem rostly, stejně tak posilovala ropa a rostl i Fear & Greed Index, který se posunul z teritoria extrémního strachu na aktuálních 29 bodů. Nálada na trzích však zůstává výrazně nahlodaná, tudíž nechceme předpovídat silnou eurovou rally předtím, než bude znám výstup z Jackson Hole, který by měl pro další týdny naladit notu obchodování jedním či druhým směrem. Otevírání riskantních pozic před koncem týdne bychom se tedy v aktuálním prostředí preferovali vyhnout a počkali bychom si na kurzotvorné indicie, jež mohou mít na trhy dopad v řádu týdnů.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1718 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,99 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1678 do 1,1759 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,51 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,77 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,46 až 25,56 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,68 až 21,87 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter