Euro nejslabší od roku 2003

Evropská společná měna zaznamenala během dnešní noci na pozadí vítězství radikálně levicové Syrizy v řeckých volbách nejnižší úroveň od září 2003 na 1,1098 dolaru za euro. Přestože následná konsolidace vynesla euro zpět k úrovni 1,12 dolarů za euro, prodejní sentiment přetrvává. Na druhé straně, euro víceméně klesá již sedmý měsíc v řadě a napříč finančním spektrem sílí hlasy o jeho přeprodanosti. Není tedy vyloučeno, že v následujících několika seancích budeme svědky započetí jeho korekce.

Řecké volby ONLINE: Syriza sahá po většině, začínají námluvy

V posledním měsíci zeslábla společná evropská měna o více jak 5,9 procenta, nejvíce ze všech 10 hlavních světových měn. Jen vzrostl o 5,3 procenta a dolar o 3,2 procenta.  

Vítězství radikálně levicové Syrizy by mohlo být katalyzátorem pro zvýšenou averzi k riziku a úprk investorů směrem k takzvaným bezpečným aktivům. Z toho by mohl těžit švýcarský frank, japonský jen, a americký dolar. Podle Bena Pedleyho, investičního bankéře z HSBC Private Bank, bude jediným zřejmým výsledkem voleb nárůst volatility na finančních trzích.

Česká koruna, jež během minulé seance pokořila hranici 25 korun za dolar, dnes mírně posiluje a obchoduje za 24,70 koruny za dolar. Vůči euru však mírně oslabuje na 27,72 korun za euro. 

Koruna zlomila 25 k dolaru. Euro opět blíž paritě

Newsletter