Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

Euro nejslabší od roku 2003

Evropská společná měna zaznamenala během dnešní noci na pozadí vítězství radikálně levicové Syrizy v řeckých volbách nejnižší úroveň od září 2003 na 1,1098 dolaru za euro. Přestože následná konsolidace vynesla euro zpět k úrovni 1,12 dolarů za euro, prodejní sentiment přetrvává. Na druhé straně, euro víceméně klesá již sedmý měsíc v řadě a napříč finančním spektrem sílí hlasy o jeho přeprodanosti. Není tedy vyloučeno, že v následujících několika seancích budeme svědky započetí jeho korekce.

Řecké volby ONLINE: Syriza sahá po většině, začínají námluvy

V posledním měsíci zeslábla společná evropská měna o více jak 5,9 procenta, nejvíce ze všech 10 hlavních světových měn. Jen vzrostl o 5,3 procenta a dolar o 3,2 procenta.  

Vítězství radikálně levicové Syrizy by mohlo být katalyzátorem pro zvýšenou averzi k riziku a úprk investorů směrem k takzvaným bezpečným aktivům. Z toho by mohl těžit švýcarský frank, japonský jen, a americký dolar. Podle Bena Pedleyho, investičního bankéře z HSBC Private Bank, bude jediným zřejmým výsledkem voleb nárůst volatility na finančních trzích.

Česká koruna, jež během minulé seance pokořila hranici 25 korun za dolar, dnes mírně posiluje a obchoduje za 24,70 koruny za dolar. Vůči euru však mírně oslabuje na 27,72 korun za euro. 

Koruna zlomila 25 k dolaru. Euro opět blíž paritě

Newsletter