Euro obnovilo ztráty k dolaru, koruna by dnes oslabit neměla

Po největším jednodenním nárůstu od roku 2009 euro během včerejšího dne odevzdalo velkou část svých zisků, aby uzavřelo obchodní den o více jak 2% níže. Dnešní den se vzhledem k absenci důležitých makrodat nese na vlně snížené volatility, kdy euro vůči dolaru obchoduje v takřka nezměněné podobě, aktuálně na 1,066 dolaru za euro. V průběhu dne lze očekávat, že evropská společná měna bude i nadále vykazovat sníženou fluktuaci a tak by jeho cena vůči dolaru neměla vybočit z cenového rozpětí 1,061-1,074 dolarů za euro.

V dlouhodobějším horizontu nicméně nadále převládá býčí sentiment na dolar. Ačkoliv americký Federální rezervní systém během svého středečního vystoupení snížil predikci růstu pro americkou ekonomiku, inflaci a tempo růstu úrokových sazeb, předpoklad brzkého růstu sazeb nadále přetrvává. To by vzhledem k probíhajícímu kvantitativního uvolňování v Evropě mělo i nadále být v dlouhodobém horizontu hlavním hnacím motorem pro růst dolaru na úkor eura.

Fed naznačil růst sazeb. Pozor ale na ekonomiku

Tendence koruny posilovat vůči euru k psychologické hranici 27 korun a otestovat tak schopnost ČNB dostát svým závazkům zakotvit tuto hladinu oslabila v posledních dvou dnech a koruna včera opět nepatrně propadla. Na rozdíl od vývoje EURUSD, kde americký dolar včera vymazal podstatnou část svých ztrát, které způsobilo středeční zasedání Fedu, se česká koruna držela slabšího momentu a uzavřela den níže o 0,3 % na 27,42 koruny za euro.

Koruna se tak nachází poblíž hranice, kde by se mohl tento slabší trend vyčerpat tj. 27,5 korun. Za zmíněným pohybem a oslabením může stát změna pozic některých hráčů na trhu, kteří přestali vidět prostor pro další posílení vzhledem k odhodlání ČNB bránit hranici 27 korun. Blížící se období vyplácení dividend českých společností se zahraniční majetkovou účastí, kdy bude zvýšen tlak na prodej korun do eur mohl přidat do tohoto momentu oslabení. Domníváme se, že koruna své ztráty výrazně nerozšíří a spíše dnes může posílit ke včerejším ranním hodnotám tj. 27,3 korun za euro.

Hampl: ČNB zabrání síle koruny. Zeman je iracionální

Vysoká kolísavost kurzu koruny proti dolaru po zasedání amerického Fedu se včera odpoledne snížila a koruna uzavřela na svém denním minimu 25,8 k americkému dolaru poté, co v ranních hodinách posílila až pod úroveň 25 korun. Jak jsme opakovaně psali, koruna je proti dolaru silně ve vleku vývoje EUR proti USD. Proto se domníváme, že krátkodobě není prostor pro výrazné oslabení přes úroveň 26 korun za dolar a jakékoliv oslabení koruny ke hranici 26,00 bychom považovali za prostor pro prodej dolaru.

Newsletter