Euro pod 1,1120 k dolaru. Co na to Draghi a americká ekonomika?

Euro sestupuje z výšin a po ziscích za posledních 48 hodin, které euro zaznamenalo nejsilnější za posledních deset týdnů, se obchoduje na 1,1121 EURUSD z ranních maxim 1,1192. Euru nepomohla ani další sada solidních čísel v podobě maloobchodních tržeb v eurozóně, které předčily očekávání. Měnový trh tak vstupuje do fáze, kde zveřejněná očekávaná důležitá data za tento den přinášejí mírně korigující fázi. Řecké naděje drží zejména akciový trh v Evropě v lepší náladě, ale na měnovém trhu to bude konference Maria Draghiho a americká data o tvorbě pracovních míst, která udají tón zbytku dne popř. týdne.

První na řadě tak bude oznámení amerických dat v 14:15, která jsou braná jako předběžný ukazatel ještě více sledovaného pátečního čísla. Ten buď potvrdí sílící moment americké ekonomiky a tím i zvýší sázky na trhu pro zářijový pohyb sazeb směrem nahoru, nebo oddálí termín na prosinec. Slabé číslo současně může obnovit strach z poklesu americké ekonomiky a mělo by vliv i na tamní akciový trh a očekávání trhu na výsledky za druhý kvartál.

ECB sazby nemění. Draghi přinese novou prognózu

Konference ECB, poté co ponechala sazby beze změn bude sledována z jednoho důvodu, a to tónu guvernéra ohledně optimismu v ekonomiku a možných detailů k programu QE. Euroví býci se obávají, že i přes silná čísla z EU, Mario Draghi ponechá stejný tón a odhodlání držet QE program až do druhého pololetí roku 2016. Pro toto bude zajímavé sledovat i vývoj ceny ropy po zasedání OPEC tento týden a jeho přímý vliv na očekávanou inflaci. ECB sleduje ukazatel CPI neočištěný o vliv energie, na rozdíl od USA, a proto sílící ropa může dodat tématu dřívějšího exitu z QE a silnějšího eura.

Newsletter