Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Euro pod 1,2 k dolaru? Jen otázka času

Dolar během asijské seance zaznamenal nová sedmiletá maxima vůči jenu na 121,844, poté, co páteční údaje z amerického trhu práce ukázaly na překvapivě vysokou tvorbu nových pracovních míst, což posílilo názor, že by Federální rezervní systém mohl přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb dříve, než se obecně očekává.

Tvorba míst v americké ekonomice raketově roste

Listopadový nárůst mezd upozornil na rozdíly v ekonomickém výhledu mezi Spojenými státy a většinou vyspělého světa. Dolar se proti koši hlavních měn pohybuje poblíž pětiletých maxim na 89,419, nicméně mnozí analytici předpovídají, že jeho růstový trend ještě zdaleka nekončí.

Euro se vůči americké měně ocitá na nových více jak dvouletých minimech 1,22596 dolaru za euro. Propad eura podporuje i fakt, že Standard & Poor‘s v pátek snížila Itálii rating na „BBB-„.

Zatímco Fed podle mnohých míří k brzkému zvyšování sazeb, Evropská centrální banka je pod tlakem, aby rozšířila svůj stimulační program. „Je jen otázkou času, kdy EUR/USD klesne pod úroveň 1,20,“ píší analytici Société Générale ve své poznámce pro klienty.

Česká koruna se vůči dolaru ocitá na nových 6letých maximech 22,51 koruny za dolar. Vůči euru obchoduje na úrovni 27,595 koruny za euro. 

Newsletter