Euro pod tlakem, roste cena ropy, akcie stagnují

Koruna ve čtvrtek ráno posiluje o 5 haléřů na 27,44 Kč za euro, k americkému dolaru kurz české měny stagnuje na 20,26 Kč za dolar. Eurodolarový trh byl včera odpoledne i dnes v noci v asijské seanci klidný, kurz se aktuálně pohybuje na úrovni 1,3534 EURUSD.

Akciové trhy včera kvůli vybírání zisků po delší době růstu oslabily a dnes otevírají stagnací. Index DAX přidává 0,08 %, britský FTSE 100 je na nule a index pražské burzy PX otevírá poklesem o 0,3 %. Japonská burza dnes zaznamenala ztráty 0,6 % a japonský jen k dolaru od včerejšího odpoledne zůstává silnější, až u psychologické hladiny 102,00 USDJPY.

Zajímavým vývojem prochází v posledních dnech cena ropy. Al-Kájda v Iráku ovládá druhé nějvětší město v zemi Mosul, v jehož okolí se nacházejí největší ropné vrty. Cena ropy Brent tak dnes roste o 0,7 % na 110,71 USD za barel, ropy WTI přidává 0,4 % na 104,83 USD/barel.

Inflační tlaky v eurozóně jsou mírné, francouzská inflace v květnu meziměsíčně stagnovala při očekávaném 0,1% růstu cenové hladiny po 0,3 % v dubnu. Další kostička do skládačky měnového uvolňování pro ECB.

Dnes budou zveřejněna data o průmyslové výrobě v eurozóně za duben (očekává se růst o 0,9 % meziročně), dále Evropská centrální banka publikuje Měsíční zprávu. Odpoledne budou ve Spojených státech zveřejněna poměrně důležitá data o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (očekává se 309 tisíc) a maloobchodní tržby za květen (očekává se +0,4 % bez aut a paliva).

Euro je citlivé především na jakékoliv komentáře ECB. Dnes se očekávají komentáře členů bankovní rady Ardo Hanssona, Ewalda Nowotného and Yvese Mersche. Náznaky možných kroků ve smyslu kvantitativního uvolňování (QE) a z toho plynoucí další pokles výnosů v Evropě by euro zatlačily dolů. Psychologickou hladinou je nyní kurz 1,3500 EURUSD. Čtyřměsíční minimum z minulého týdne má hodnotu 1,3503 EURUSD.

Newsletter