Euro pokračuje v korekci, koruna silnější

Ačkoliv evropská společná měna během včerejšího dne vlivem poměrně příznivých inflačních dat v USA mírně poklesla vůči dolaru, korekce dlouhotrvajícího poklesového trendu nadále pokračuje. Euro tak během dnešního dne mírně posiluje, aktuálně na 1,096. Cenová rezistence se nadále nachází na psychologické úrovni 1,1 dolarů za euro, při jejímž prolomení by mělo euro mít otevřenou cestu k dosažení úrovně 1,12 dolarů za euro.

Z fundamentálního hlediska lze v posledních několika málo týdnech pozorovat probíhající oživení ekonomiky eurozóny, jehož důvody lze hledat podle mnohých ve spuštění kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou. Ačkoliv napříč eurozónou nadále úřaduje deflace, velká část analytiků předpokládá v nadcházejících měsících vyšší tempo růstu, nadále se lepšící podnikatelskou důvěru, a celkově lepší sentiment ohledně stavu evropské ekonomiky.  To je společně s holubičím vystoupení prezidentky Fedu v minulém týdnu hnacím motorem pro momentální zisky eura na úkor dolaru.

Včerejší obchodování na české koruně proti euru bylo klidné a hráči na trhu zaujali vyčkávací pozice před čtvrtečním zasedáním ČNB. Koruna tak oscilovala kolem hladiny CZK27,4 bez větších pohybů a nadále se drží v úzkém rozmezí CZK27,35 – 27,45. Pro dnešní den očekáváme stejný scenář, obchodníci budou sledovat poptávku po státních dluhopisech v polední aukci. Silná poptávka a posilující měny v okolních státech nadále podrývají snahu ČNB oslabovat korunu a tyto faktory budou nadále podporovat korunu k mírnému posílení.

Situace na USD bylo o mnohem živější z důvodu zvýšené volatility na EURUSD. Koruna se ve vleku sílícího eura včera snažila prolomit hranici CZK25, ale tak jako euro proti dolaru nenašla sílu k udržení těchto zisků. Začíná se tak pomalu projevovat efekt vyčerpání zisků po předešlých nárůstech. Dnešní den bude koruna sledovat vývoj na EURUSD, kde jakákoliv snaha o prolomení hranice 1,10 bude mít za následek otestování včerejších maxim na CZK25.  

Newsletter