Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Dolar vůči euru stále posiluje. I přes korekci se stále držíme pod hranicí 1,070 EURUSD.

Euro přerušilo propad. Ticho před další „Draghi-bouří“?

Evropská společná měna vstoupila do nového obchodního týdne novými 12letými minimy vůči americkému dolaru na pozadí blížícího se zasedání americké centrální banky. Od něj se obecně očekává, že přinese další indicie ohledně načasování zvyšování hlavních úrokových sazeb. Euro, jež kleslo až na 1,048 dolaru, nejnižší úroveň od roku 2003, aktuálně obchoduje poblíž hranice 1,053 dolaru za euro.

Ačkoliv zasedání americké centrální banky je obchodníky považováno za hlavní událost tohoto týdne, většina pozornosti devizových trhů bude dnes upřena na večerní vystoupení guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho, jež by mohlo tak jako v minulém týdnu být katalyzátorem pro nová minima evropské společné měny.

Draghi: QE je „štítem proti řecké nákaze“

Česká koruna dnes nepatrně posiluje na úroveň 27,26 koruny za euro a koriguje tak své mírné ztráty z konce minulého týdne. Pokračující trend slabého eura vůči americkému dolaru a sílící politický tlak na ČNB, aby upustila od měnového zakotvení k euru, se čím dál více jeví jako faktor, který se odrazí v poklesu kolísavosti koruny vůči euru. Nadále tak budeme pravděpodobně svědky konsolidace a setrvání na současných úrovních kolem hranice 27,3 koruny. Riziko neočekávané akce ze strany ČNB směrem k oslabení koruny tj. posunuti úrovně zakotvení stále existuje, současně se ovšem domníváme, že sílící politický tlak tento scénář znejistěl.

Zeman: ČR by mohla mít euro za dva až tři roky

Hampl: ČNB zabrání síle koruny. Zeman je iracionální

Na rozdíl od nízké kolísavosti koruny proti euru, lze očekávat živější pohyby proti dolaru. Koruna z kraje dnešního obchodování ubrala část svých ztrát z minulého týdne a nepatrně posílila od hranice 26 korun za dolar, tzn. minima od roku 2004 na 25,88 Kč. S pozorností upřenou na zasedání Fedu bude koruna i nadále kopírovat vývoj na EURUSD, kde lze očekávat pokračující trend slabého eura. Koruna by tak v průběhu týdne mohla opět testovat svá minima na úrovni 26 proti dolaru.

Koruna oslabila přes 26 k dolaru. Poprvé od 2004

Newsletter