Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Euro proti dolaru v době konsolidační

EUR and USD Pair over white background with arrow symbol of exchange

Vývoj na hlavním měnovém páru pohledem technické analýzy skrze čtyřhodinový a denní graf značí pokračování pohybu do strany na horizontu swingového obchodování. Tento týden bude zásadní, na jakých úrovních přestane posilovat euro.

Cenový vývoj na hlavním měnovém páru se od začátku srpna nese v konsolidační fázi, ve které má euro stále lehce navrch. Nejedná se tedy o typickou konsolidační formaci býčí vlajky nebo praporku. V rámci tohoto býčího trendového kanálu s mírnějším sklonem se eurodolar doposud choval relativně předvídatelně. Každopádně po posledním swingu, který našel své minimum na úrovni toho předchozího, a tudíž i pod spodní hranicí zmíněného býčího trendového kanálu, bude důležité, kde najde tento swing své maximum.

V rámci aktuálního týdne bude důležité sledovat, kam až se kurz vyšplhá. Pokud eurové zisky zastaví hranice 1,1966 EURUSD, nebo nižší hodnota, budeme mít další potvrzení, že se euro vůči dolaru bude nadále pohybovat do strany, respektive v příštích týdnech převáží spíše medvědí nálada a nová maxima i minima v rámci dalších swingů budou tvořena na nižších úrovních než ta předchozí.

Na čtyřhodinovém grafu momentálně sledujeme pozitivní vývoj pro euro v rámci indikátoru RSI i MACD, které se pohybují lehce nad neutrálními hodnotami, ale k extrémům mají stále daleko, a tak poskytují dostatek prostoru pro další pokračování v aktuální převaze společného evropského platidla. Co se týče nejbližších rezistencí, můžeme zmínit hranici 1,1885 EURUSD, poblíž které se eurodolar aktuálně obchoduje, nicméně větší důležitost bude hrát až oblast 1,1957-1,1966 EURUSD.

Euro svým oslabením k 1,1754 EURUSD z minulého týdne zároveň porušilo i dlouhodobější trendový kanál, který sledoval obchodování během celého eurového trendu započatého v květnu. Na čtyřhodinovém grafu bylo dobře vidět, jak se kurz vyvíjel v rámci šedého kanálu s lehce býčí tendencí. Při pohledu na denní graf už ale není tato skutečnost tak zřejmá a je vidět, že eurodolar měl problémy na vysokých úrovních uzavírat denní svíce.

Právě prvního září, kdy jsme byli svědky bleskového a neúspěšného otestování hranice 1,2000 EURUSD, kurz vytvořil padající hvězdu (shooting star), což je medvědí svíce značící obrat trendu. Ani v předchozích týdnech se hlavnímu měnovému páru nedařilo uzavírat nad 1,1950 EURUSD, tudíž bude tato oblast velmi důležitá pro zastavení aktuálně sílícího eura.

Oscilátor RSI na denním grafu nadále vytváří divergenci vůči cenovému vývoji podkladového aktiva, když se momentálně nachází v těsné blízkosti této klesající trendové linie. Pokud by RSI respektovalo tento klesající vývoj, pak je pravděpodobné, že by silnější euro zastavila již aktuální hranice odporu na 1,1885 EURUSD. Pro pokračující konsolidaci mluví i indikátor DMI, který se poprvé od 5. června dostal pod 30bodovou hranici.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter