Euro razantně posiluje. ECB je připravena k zásahu

Vážné varování ohledně Řecka vyslala Evropská centrální banka. Ač si přeje, aby Řecko zůstalo v eurozóně, Grexit už bohužel nemůže vyloučit. Slova člena vedení ECB Benoita Coeurého ostře kontrastují s těmi, která ve shodnou chvíli přednášel řecký premiér Alexis Tsipras v řecké televizi ERT: „Banky znovu otevřou, jakmile ECB obnoví dodávky likvidity“. Výmluvná ukázka, jak daleko si jsou věřitelé a řečtí politici.

Zásadní pro finanční trhy ale jsou slova Coeurého o tom, že ECB je připravena k zásahu a to i novými nestandardními nástroji měnového politiky v rámci jejího mandátu. Euro tak prudce posiluje, k americkému dolaru o více jak 2,5 procenta přes všechny ztráty, které nabralo o víkendu a až na hladinu 1,1278 EURUSDKoruna přes dramatický vývoj na hlavním měnovém páru zůstává u 27,25 k euru a posiluje o půlprocento pod 24,30 k americkému dolaru.

Kurzy měn bez zpoždění můžete sledovat na Roklen24

Pokud Řekové v referendu odpoví „ANO“, pak nepochybuji, že eurozóna najde řešení, jak Řecku pomoci. Pokud zazní „NE“, další dialog bude velmi těžký,“ řekl člen vedení ECB pro list Les Echos. Euroskupina dala dle Coeurého jasně najevo, že poslední návrh Řeků zašel za hranici únostnosti. Evropská centrální banka bude podporovat řecké banky, „dokud nebude oznámeno něco jiného“. „Postup řecké vlády je za hranou. Nemůžeme ji nechat rozbít Evropu, její jednotu,“ pronesl německý ministr financí Schäuble pro německou televizi ARD.

Evropská centrální banka je dle Coeurého připravena nasadit nové nestandardní nástroje v rámci svého mandátu. „Reakce trhů na na (řecké) referendum je relativně umírněná, musí být ale jasné, že ECB použije veškeré nástroje, pokud to bude třeba,“ uvedl pro Les Echos.

„Čím silnější bude „NE“ v referendu, tím silnější zbraň získá řecká vláda k obnovení vyjednávání,“ zní mezitím od řeckého premiéra v řecké televizi ERT. „Oni nás nechtěli vyhnat z eurozóny, chtěli dokázat, že není jiné cesty,“ uvedl Tsipras na adresu mezinárodních věřitelů. „Pokud zvítězíme (v referendu), bude to pro Evropu vzkazem, že jiné cesty je. To je to, co nyní potřebujeme,“ řekl Tsipras. Potvrdil, že Řekové nezaplatí červnové splátky pomoci MMF.

Pokud v referendu Řekové budou hlasovat „ANO“ – slovy Tsiprase „rozhodnou, že jsem se mýlil“, premiér odstoupí. „Pokud lidé chtějí poníženého premiéra, nebudu to já,“ řekl Tsipras s tím, že v referendu očekává „NE“ a následně ústup věřitelů z jejich pozic a návrat k jednáním.

Newsletter