Euro, referendum, riziko. Jak to vidí Morgan Stanley?

Vývoj české koruny zůstává imunní vůči vývoji averze k riziku a pokračujícímu výprodeji rizikových aktiv. Česká měna sedí beze změny na 27,26 EURCZK. Obrat nastal na vývoji eura proti dolaru a euro nebylo schopno udržet zisky z včerejšího statečného vývoje. V současné chvíli se EURUSD obchoduje se ztrátou 0,6 % na 1,1167. Jedná se tak o korekci poměrně silných nárůstů z včerejšího rána, ale na vývoj bude mít vliv i vstřebání zpráv z Řecka a jeho následky. Analytici Morgan Stanley dnes vydali zprávu pro své klienty, kde očekávají změnu chování EUR, pokud se riziko Grexitu potvrdí.

Stratégové mluví o konci současného trendu na euru v situaci, kdy euro dosud sílilo, pokud na trhu panovala averze k riziku, a opačně. Pokud se naplní jejich prognóza, tak euro začne slábnout spolu s dalšími aktivy a jejich korelace se shodne. V současné chvíli tato banka vidí na trhu sázku na řecké „ano“ v referendu 5. července. Pokud se ale i tento scénář potvrdí, tak bude třeba následných kroků k uvolnění současné averze k riziku, tj. rezignace premiéra Tsiprase, stanovení technokratické vlády s dostatečnou většinou v parlamentu. To vše může trvat 4-6 týdnů a ohrozit tak splátku dluhopisů ECB, která je 20. července. K našemu regionu MS uvádí riziko přestřelení ztrát měn a současně dodává, že maďarsky forint a polsky zlotý mohou nabídnout zajímavou investici, pokud se situace v Řecku uklidní.

Bankou nastíněný scénář po teoretickém kladném výsledku řeckého referenda se zdá být reálný a opravdu se můžeme dočkat krátkodobého uvolnění tlaku na rizikových aktivech, které se brzy ale může opět otočit a akcie spolu s eurem zasáhne další vlna prodejů.

Mezitím se na trhu objevila zpráva z Turecka, kde tamní vláda zvažuje pomoc se splátkou řeckého dluhu. Všechna riziková aktiva na tuto zprávu reagují a i EURUSD ubírá ztráty. Pokračuje tak zjitřená doba a hlavní zprávy budou nadále udávat tón.  

 

Newsletter