Euro se vytrácí z devizových rezerv, dluhů i půjček světa

Roky hospodářské krize a slabého růstu, nízké úrokové sazby a záporné výnosy. Euro loni opět ztratilo část své role v globálním finančním systému. Pokles byl patrný hlavně v oblasti devizových rezerv, emise dluhu v cizích měnách a přeshraničních půjček, vyplývá ze zprávy Evropské centrální banky. Podíl eura v devizových rezervách klesl pod pětinu, šestým rokem v řadě a je nejnižší od roku 2000.

Podíl eura v devizových rezervách loni klesl o 0,6 procentního bodu na 19,9 procenta. Pokles zaznamenal tento podíl již šestým rokem za sebou a dostal se nejníže od roku 2000.

„Kromě toho podíl eura v devizových rezervách klesl od svého vrcholu v roce 2009, tedy před vznikem dluhové krize v eurozóně, o téměř tři procentní body,“ dodala ECB ve své výroční zprávě. Euro sice zůstává druhou nejdůležitější měnou v mezinárodním měnovém systému, avšak s výrazným odstupem od amerického dolaru.

Americký dolar sice zůstává široce nejvyužívanější měnou, jeho úloha však také pomalu klesá. To je podle ECB důkazem toho, že mezinárodní měnový systém se pohybuje směrem k větší multipolaritě, tedy využívání více než dvou základních měn.

Při vydávání dluhů v cizích měnách se podíl eura snížil o 10,5 procentního bodu na 21,9 procenta. U přeshraničních úvěrů pak klesl o 6,7 procentního bodu na 21,3 procenta.

Nicméně v případě dosud nezaplacených mezinárodních dluhopisových cenných papírů, mezinárodních půjček a mezinárodních vkladů se podíl eura loni mírně zvýšil. U dluhopisových cenných papírů však při konstantních směnných kurzech stále zůstává hluboko pod úrovní před finanční krizí, napsala agentura Reuters.

Newsletter