Euro sestupuje. Zítra opět „faktor Draghi“

Euro včera v dopoledních hodinách navázalo na sestupný trend z minulých dnů a hranici EURUSD 1,58 resp. minimum z minulého týdne hladce prorazilo. V dnešních ranních hodinách se obchoduje poblíž svého včerejšího minima 1,053 a nevykazuje žádné známky otočení slabého momentu. Obava z vývoje v EU vzhledem k situaci v Řecku, kdy deník Financial Times přinesl zprávy o údajném připravovaném scénáři bankrotu v řecké vládě euru nepomáhá a riziko otestování svého závěrečného minima z března 1,0496 je stále vysoké.

Trh bude sledovat zítřejší zasedání ECB a následnou konferenci prezidenta Maria Draghiho, kde se očekává komentář k programu QE. Jakákoliv zmínka o délce programu QE bude trhem brána jako slovní intervence k dalšímu oslabení eura a v zítřejších odpoledních hodinách tak můžeme být svědky pokusu o prolomení březnových minim a dosažení nových letošních minim. Zda se tento stádní pohyb podaří, nebo dojde k zavírání krátkých pozic a potvrzení tohoto dna, se necháme překvapit.

Česká koruna se k euru již několikátý den drží na úrovních 27,35 a jakýkoliv pohyb oběma směry je vždy otočen. Včera tomu nebylo jinak a i přes dopolední náhlé oslabení až k hladině 27,44 se koruna vrátila zpět a zakončila den téměř beze změn. Situace na EURUSD stále nenahrává ČNB a zakotvení koruny k momentální nejslabší měně je něco, s čím ČNB nepočítala. Tendence koruny minimálně setrvat na současných úrovních s rizikem posílení existuje, pokud trh nedostane překvapivý šok v podobě reakce ČNB – ať už posunutím hladiny zakotvení nebo snížením sazeb do mínusu.

Koruna proti dolaru včera propadla téměř k hladině USDCZK 26. Tak jako na EURUSD, bude na koruně živěji zítra v odpoledních hodinách po konferenci prezidenta ECB a riziko otestování minim z března je stále vysoké.

Newsletter