Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě těsně pod 24,65 za euro.

Euro strmě oslabilo, dočkáme se parity s dolarem?

Včerejší den přinesl zvýšenou volatilitu napříč celým finančním spektrem. Devizové trhy započaly nový obchodní týden na způsob masivních zisků dolaru a strmého propadu eura. Euro, které během posledních 8 měsíců ztratilo vůči dolaru takřka 15 % své hodnoty, v jednu chvíli obchodovalo až na 9letých minimech 1,1875 dolaru za euro, nicméně během dne zkorigovalo svůj propad a momentálně obchoduje poblíž hranice 1,1925 dolaru za euro. Česká koruna, jež je silně pozitivně korelovaná s eurem, dosahuje vůči dolaru nových 6letých minim na 23,28 koruny za dolar. Vůči euru obchoduje za 27,677 koruny za euro.

Důvodů pro pokračující pokles eura je vícero. Z dlouhodobějšího hlediska tlačí na cenu eura nejen neutěšený stav hospodářství eurozóny, jež již několik měsíců zápasí s hrozbou deflace, ale i divergence mezi monetárními politikami ECB a americkým Federálním rezervním systémem. V krátkodobějším měřítku je to pak momentální situace v Řecku, o kterém se spekuluje v rámci možného odchodu z eurozóny v případě, že nové řecké volby vyzní vítězně pro ultralevicovou SYRIZU.

Jeden za všechny…? Řecko už v tom jede samo

Mnohé investiční banky ve svých obchodních doporučeních nadále favorizují prodej eura vůči dolaru s konsensem cílové hodnoty pro konec letošního roku na 1,15 dolaru za euro. Investiční banka Goldman Sachs dokonce zachází tak daleko, že vydala předpověď, ve které věští dosažení parity eurem v následujících dvou letech.

Eurozóna a její rok pravdy

Newsletter