Euro strmě oslabilo, dočkáme se parity s dolarem?

Včerejší den přinesl zvýšenou volatilitu napříč celým finančním spektrem. Devizové trhy započaly nový obchodní týden na způsob masivních zisků dolaru a strmého propadu eura. Euro, které během posledních 8 měsíců ztratilo vůči dolaru takřka 15 % své hodnoty, v jednu chvíli obchodovalo až na 9letých minimech 1,1875 dolaru za euro, nicméně během dne zkorigovalo svůj propad a momentálně obchoduje poblíž hranice 1,1925 dolaru za euro. Česká koruna, jež je silně pozitivně korelovaná s eurem, dosahuje vůči dolaru nových 6letých minim na 23,28 koruny za dolar. Vůči euru obchoduje za 27,677 koruny za euro.

Důvodů pro pokračující pokles eura je vícero. Z dlouhodobějšího hlediska tlačí na cenu eura nejen neutěšený stav hospodářství eurozóny, jež již několik měsíců zápasí s hrozbou deflace, ale i divergence mezi monetárními politikami ECB a americkým Federálním rezervním systémem. V krátkodobějším měřítku je to pak momentální situace v Řecku, o kterém se spekuluje v rámci možného odchodu z eurozóny v případě, že nové řecké volby vyzní vítězně pro ultralevicovou SYRIZU.

Jeden za všechny…? Řecko už v tom jede samo

Mnohé investiční banky ve svých obchodních doporučeních nadále favorizují prodej eura vůči dolaru s konsensem cílové hodnoty pro konec letošního roku na 1,15 dolaru za euro. Investiční banka Goldman Sachs dokonce zachází tak daleko, že vydala předpověď, ve které věští dosažení parity eurem v následujících dvou letech.

Eurozóna a její rok pravdy

Newsletter