Euro své pokusy o posílení nevyužilo. Dolar má opět navrch

Klíčové body

  • Koruna se krátce podívala pod 25,20 EURCZK.
  • Euru se nedaří posílit nad 1,1600 EURUSD, během rána má navrch dolar.
  • Dnešní den se ponese ve znamení zveřejněných čísel říjnové inflace.
Zdroj: Depositphotos

Po divokém týdnu plném zasedání centrálních bank, které přinášely jedno překvapení za druhým, jsme momentálně v polovině o poznání klidnějšího týdne. Euro se včera pokoušelo posunout nad hranici 1,1600 EURUSD, jeho pokusy ale nebyly úspěšné. Měny regionu v ranních hodinách posilovaly, všechny ale nakonec uzavřely poblíž otevíracích hodnot.

Hlavní měnový pár se ze začátku týdne posouval k vyšším hodnotám a včera v ranních hodinách se po vytvoření nového minima z pátku na 1,1515 EURUSD poprvé posunul zpět ke kulaté hranici 1,1600 EURUSD. K prolomení této hranice mu nepomohl výsledek ZEW indexu, který přinesl smíšené výsledky. Německý ekonomický sentiment v listopadu skončil na 31,7 b., což je vzhledem k očekávaným 20 b. pozitivní překvapení. Index současných podmínek ale naopak zklamal výsledkem 12,5 b. oproti očekávaným 18 b.

Odpoledne jsme sledovali horší výsledek amerického indexu cen výrobců, který skončil na hodnotě 8,6 % (y/y). Meziměsíční změna potvrdila tržní očekávání, když PPI rostl o 0,6 %. Euro se pak ještě jednou pokusilo posílit nad 1,1600 EURUSD, to se mu však ani tentokrát nepodařilo a dnes ráno se kurz společné evropské měny vůči dolaru pohybuje v okolí 1,1570 EURUSD.

Z měn regionu se nejvíce dařilo koruně, která se v průběhu dne posunula pod 25,20 EURCZK. Odpoledne své zisky sice odevzdala, dnes ráno se ale kurz znovu tlačí na silnější hodnoty. Zlotý prožil relativně klidné obchodování, kosmeticky oslabil a stále se drží v blízkosti psychologické hranice 4,60 EURPLN. Ve zbytku týdne nás moc zásadních událostí nečeká. Dnes ráno byla zveřejněna finální statistika německé inflace za říjen, která dopadla přesně dle očekávání. V meziročním vyjádření tak u našich sousedů rostla cenová hladina tempem 4,5 %.

V 9:00 budeme sledovat i výsledek domácí inflace za říjen. U té se po zářijových 4,9 % očekává vysokých 5,5 %. Jakékoliv překvapení ve směru vzhůru by pak mohlo koruně pomoci na ještě silnější úrovně, jelikož by se zvýšila šance ohledně prosincového zvyšování sazeb ČNB. Ta by teoreticky mohla přistoupit k 75bodovému zvýšení, aby trhy znovu překvapila svou razancí zvyšování sazeb v krátkém časovém horizontu na rozdíl od očekávaného rozložení úrokových hiků po 50 a 25 bodech na příštích dvou zasedáních.

Dnešnímu dni budou z ekonomického kalendáře vévodit data o inflaci, jelikož ta budou zveřejněna i v USA. Trh momentálně očekává, že ta říjnová vystoupala na 5,8 %. U jádrové inflace se konsenzus pohybuje na 4,3 %. Mimo inflace budou v USA zveřejněna i data ohledně žádostí o čerpání podpory v nezaměstnanosti, která v posledních týdnech klesají pod hranici 300 tisíc.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1563 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,95 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1539 do 1,1615 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,21 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,80 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,12 až 25,27 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,68 až 21,88 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter