Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Euro těží ze spekulací. Koruna ho přebíjí

Na měnovém páru EURUSD bylo opět rušno. Mario Draghi, guvernér ECB, se nechal nedávno slyšet, že evropská ekonomika další stimuly stále potřebuje. Oproti tomu ale přišla informace, že by banka mohla na svém příštím zasedání přehodnotit současná rizika, a to ve prospěch možného blízkého utažení měnové politiky.

Spekulace, kterou od nejmenovaných zdrojů přinesla agentura Reuters, hovoří o poměrně slušném vývoji evropské ekonomiky, který by měl přispět ke změně hodnocení současných rizik, a to na úroveň jejich vyrovnanosti, což by mohlo nahrávat striktnější politice ECB. Euro na to zareagovalo posílení vůči dolaru o více jak 0,2 % až k 1,120 EURUSD.

Spekulace ohledně možného utažení evropské měnové politiky je ale v kontrastu s tím, že guvernér České národní banky Jiří Rusnok nevidí naléhavý důvod pro růst úrokových sazeb. Pokud bude odpovídat vývoj prognóze české centrální banky, mohlo by k navýšení úrokových sazeb dojít již v tomto roce. Naopak, pokud by byla nadcházející data slabší, došlo by k navýšení sazeb pravděpodobně až v roce příštím.

Koruna během včerejška vůči euru posílila k hranici 26,45 EURCZK. Solidní zisky zaznamenala i vůči dolaru, kde se dostala až k 23,65 USDCZK. Aktuálně se nachází na 26,49 za euro a 23,70 za dolar. Rozmezí pro dnešní den vidíme od 26,42 až 26,56 EURCZK a od 23,65 až 23,75 USDCZK.

Pravdou je, že jistou slabost evropské ekonomiky je vidět například na německé inflaci. Tamní index spotřebitelských cen v květnu zpomalil na 1,5 % podle předběžných odhadů, a to oproti dubnovým 2 %. Trhy pak počítaly s růstem na 1,6 %.

Z dnešních dat byla dále zajímavá ta ze zámoří. Spotřebitelská důvěra v USA klesla v květnu na 117,9 bodu oproti revidovaným 119,4 v dubnu, což bylo proti očekávaným 119,5 bodům spíše zklamáním. Na druhou stranu osobní výdaje vzrostly v dubnu podle očekávání na 0,4 % oproti březnovým 0,3 %.

Dnes se dočkáme předběžného HDP v Polsku. Z USA pak přijde index nákupních manažerů, rozjednaného prodeje domů a Béžové kniha Fedu.

Měnový pár EURUSD vidíme spíše slabší, v rozmezí 1,114 – 1,120 EURUSD.

Newsletter