Euro v rukou ECB. Koruna outsiderem regionu

Klíčové body

  • Evropská centrální banka dnes zvýší úrokové sazby.
  • Koruna oslabuje ve směru 24,60 EURCZK.
  • Bank of Japan pokračuje v extrémně akomodativní měnové politice.
Zdroj: Depositphotos

Dnešní hlavní událostí bude měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Ta se konečně odhodlá k potřebnému zvýšení úrokových sazeb, které s největší pravděpodobností vzrostou o 25 bazických bodů. Nadále však zůstanou v záporu. Trhy spekulují i s možností dvojnásobného zvýšení. Pravděpodobnost tohoto scénáře je malá. Euro se drží nad úrovní 1,0200 EURUSD, zasedání ECB bude hlavním impulzem pro jeho další vývoj.

Evropská společná měna v posledních dnech měla vůči dolaru navrch. Od minima na 0,9950 EURUSD z minulého týdne si euro připsalo necelá tři procenta zisků. Nehovoříme zde ale o žádném obratu trendu, spíše se jedná o jakousi úlevovou rally. Vzhledem k důležitosti hladiny v okolí parity se dalo očekávat, že překoupený dolar mírně zkoriguje. Mimo výběru zisků v okolí této hladiny, euru pomohla i lepší tržní nálada a spekulace o možném zvýšení sazeb o 50 bazických bodů. Z geopolitického hlediska byla pro euro vzpruhou také zpráva o obnovení dodávek plynu do Evropy.

Zda se euro v průběhu dnešního dne a zbytku týdne podívá na nová dvouměsíční maxima, bude záležet na rozhodnutí o sazbách, doprovodném komentáři k nástroji proti fragmentaci a forward guidance. V případě jestřábího výstupu z dnešního zasedání by euro bez problému mohlo otestovat hranici 1,0300 EURUSD, a posunout se tak na nová maxima aktuálního swingu, které bylo vytvořeno včera dopoledne na hranici 1,0273 EURUSD. Neutrální či holubičí výstup by byl dobrým spouštěčem pro další postupný pokus o testování parity před koncem měsíce.

Koruna se po prudkém posílení ze začátku července ustálila v pásmu 24,45-55 EURCZK, kde se nyní obchoduje zhruba týden. Dnes ráno domácí měna otevírá na slabších úrovních v blízkosti horní hranice tohoto pásma s pokusy o jeho proražení a posun ve směru 24,60 EURCZK. Trh se tak i přes pravděpodobně nadále intervenující ČNB snaží korunu posunout na slabší úrovně. Ve světle lepší tržní nálady posledních dní je tak koruna outsiderem regionu střední a východní Evropy.

Polský zlotý za poslední týden posílil zhruba o procento a půl a vrátil se pod hranici 4,80 EURPLN. Nejlépe se dařilo maďarskému forintu, který zpevnil téměř o tři procenta a posunul se pod psychologickou hranici 400 forintů za euro. Z dlouhodobějšího pohledu však nemůžeme tento pohyb považovat za nijak závažný, jelikož se forint stále obchoduje v blízkosti historických minim a vzhledem k obří volatilitě tohoto měnového páru není tříprocentní pohyb v rámci jednoho týdne nijak výjimečný.

Co se týče ekonomického kalendáře, na domácí půdě jsme včera sledovali index cen výrobců, který poukázal na mírně oslabení inflačních tlaků, když po předchozím meziměsíčním růstu PPI indexu o 1,9 % v červnu došlo k 1,4% růstu. Stejně jako na měsíční bázi došlo k nižšímu než očekávanému výsledku v rámci meziroční změny. Zde výrobcům ceny rostly o 28,5 %. Na korunovém peněžním trhu jsme tak sledovali značné vystřízlivění ohledně zaceňovaného zvyšování sazeb v průběhu příštích kvartálů, což koruně do karet rozhodně nehraje.

Z globálního hlediska stojí za zmínění ještě dnešní zasedání Bank of Japan, která ponechala sazby beze změny na úrovni -0,1 % a nadále se zavázala k pokračování v extrémně uvolněné měnové politice. Jen na toto rozhodnutí nijak nereagoval a vůči dolaru se pohybuje do strany v okolí 138 USDJPY. Trhy byly na tento výstup již připraveny, když guvernér Kuroda v posledních dnech tento scénář naznačoval.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0211 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,75 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0129 do 1,0268 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,59 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,09 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,41 až 24,63 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,79 do 24,15 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter