Euro vs. dolar: „koncert“ dat a centrálních bank

Další týden na měnových trzích je za námi. Bezpečně lze říci, že tento se nesl především ve znamení dat i „koncertu“ centrálních bank.

Koruna startovala týden od úrovně 27,02 EURCZK, odkud nejprve oslabila až na 27,05 koruny za euro, aby poté mírně posílila až na aktuálních 27,03 za euro.

Z ekonomických dat je potřeba zmínit růst spotřebitelských cen měřený indexem CPI. Ukázalo se, že ceny za říjen meziměsíčně stagnovaly, zatímco meziročně poklesly na 0,2 % oproti předchozím +0,4 %. Zároveň byla reportována míra nezaměstnanosti za tentýž měsíc, která dosáhla lepší úrovně 5,9 % oproti minulým 6 %.

Ještě důležitější byl ale dnešní den, kdy byl zveřejněn předběžný odhad HDP české ekonomiky za třetí kvartál. Čísla potvrdila silný růst, který se za poslední tři měsíce zastavil meziročně výše o 4,3 %. Tahounem hospodářské expanze je průmysl a možná trochu překvapivě i stavebnictví, které se z krize vzpamatovávalo ze všech segmentů české ekonomiky nejpomaleji.

Dále byl zveřejněn běžný účet české platební bilance, který skončil v přebytku o velikosti 6,63 miliardy korun. Tento výsledek má na „svědomí“ především aktivní bilance zboží a služeb. Za celý letošní rok se tedy nachází v zřetelně aktivních hodnotách, když vykazuje přebytek 80,17 miliardy korun. Loni přebytek činil za stejné období „pouze“ 21,06 miliardy korun, tedy o takřka 74 procent méně.

Z hlediska dění ze strany ČNB je možné zmínit blog guvernéra ČNB Miroslava Singera, ve kterém bylo potvrzeno, že konec intervencí na eurokoruně může nastat na přelomu 2016 a 2017.

Dění na zahraničních trzích bylo mnohem bouřlivější. Eurodolar zahájil týden na 1,075 EURUSD odkud nejprve posílil až pod hranici 1,070 dolaru za euro, aby však poté opět oslabil, dokonce až k hodnotě 1,080 za euro. Aktuálně se pár obchoduje na 1,0763 EURUSD.

Prvotní posílení americké měny bylo způsobeno především rozdílnou politikou evropské a americké centrální banky. Zatímco dobrá data ze Spojených států nahrávají prosincovému navýšení sazeb, v případě Evropy je tomu přesně naopak.

Potvrdil to i šéf ECB Mario Draghi. Ten ve svém proslovu v Evropském parlamentě prohlásil, že rizika pro vývoj evropské ekonomiky směrem dolů jsou jasně patrná a že i přesto, že je v eurozóně pozorována postupná ekonomická obnova, dynamika růstu inflace je stále oslabená.

Tento fakt tak z dnešní perspektivy naznačuje, že „normalizace“ růstu inflace by mohla zabrat o něco déle, než vedení banky původně očekávalo. Na základě toho Draghi zopakoval, že bude-li finanční stabilita ohrožena, banka se nebude zdráhat použít cokoliv, co by ji opět obnovilo.

Z dat je možné zmínit  předběžné HDP Německa za třetí kvartál, které skončilo mírným mezičtvrtletním růstem o 0,3 % z předchozích 0,4 %.V meziročním srovnání se produkt největší evropské ekonomiky zvýšil o 1,8 % po tempu 1,6 % ve druhém čtvrtletí. Stejný ukazatel pro eurozónu pak ukázal, že evropská ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila mezičtvrtletní růst na 0,3 % z předešlého tempa 0,4 %. Její meziroční růst se naopak mírně zrychlil na 1,6 %.

V Spojených státech stojí za zmínku dnešní maloobchodní tržby za říjen, které skončily růstem o velikosti pouhých 0,1 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí bude zveřejněn index cen výrobců za říjen. Předpokládáme meziroční pokles o 4,7 % meziměsíčně pokles o 1 %. Ve čtvrtek bude pravidelné jednání bankovní rady ČNB.

Německo

V pondělí bude vydán pravidelný report Bundesbank. V úterý bude zveřejněn ZEW index současné situace a ekonomického sentimentu na listopad. V pátek bude reportován index cen výrobců za říjen.

Eurozóna

V pondělí budou zveřejněny údaje inflace za říjen, trh předpokládá žádnou meziroční změnu inflace. V úterý bude zveřejněn ZEW index současné situace na listopad. Ve středu bude nemonetární zasedání rady ECB. Ve čtvrtek budou reportovány údaje běžného účtu platební bilance za září. Podobně ve čtvrtek bude vydáno prohlášení ze středečního zasedání ECB.

Spojené státy americké

V úterý budou uvedeny údaje inflace za říjen, trh očekává meziměsíční růst o 0,2 %. Podobně v úterý budou zveřejněna data průmyslové produkce za říjen, trh očekává meziměsíční růst o 0,1 %. Nakonec v úterý bude zveřejněn index bydlení za listopad, trh neočekává změnu indexu a předpokládá ho na úrovni 64 bodů.

Ve středu budou zveřejněny údaje stavebních povolení a začátku bydlení, trh očekává meziměsíční nárůst o 3,1 % stavebních povolení, ale naopak 3,9 % meziměsíční pokles začátku bydlení. FED vydá nakonec ve středu takzvané „FOMC Minutes“ ze zasedání během 27 – 28 října.

Ve čtvrtek bude vydán předstihový ukazatel CB za říjen, trh očekává meziměsíční růst o 0,4 %. Podobně ve čtvrtek FED vydá údaje indexu důvěry výrobců na listopad, trh očekává hodnotu indexu ve výši 0 bodů.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter