Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Euro od rána proti dolaru posiluje. Už jsme prorazili středový kurz 1,070 EURUSD.

Euro zpět na 1,1. Dlouhé pozice na dolaru mizí

Evropská společná měna včera vlivem výběru zisků vzrostla vůči dolaru o 1,2 %, aby uzavřela den poblíž úrovně 1,094 dolaru. Euro v posilování pokračuje i dnes a po krátkém proražení úrovně 1,1 aktuálně obchoduje poblíž 1,097 dolaru. Potvrzují se tak zvěsti o probíhající korekci, jež by mohla vést v následujících týdnech k růstu eura až k úrovni 1,15 dolaru za euro. Ačkoliv v dlouhodobém měřítku nadále favorizujeme silnější dolar vůči euru, v krátkodobém a střednědobém měřítku očekáváme růst eura na úkor dolaru.

Hlavním podnětem pro probíhající výběr zisků na dolaru bylo proběhnuvší zasedání Fedu z minulého týdne, jehož vyznění bylo více holubičí, než se obecně očekávalo. Ačkoliv Fed odebral ze své rétoriky slovo „patient“, revize predikce úrovně úrokových sazeb, inflace a růstu HDP v nadcházejících měsících měla za následek hromadnou likvidaci dlouhých pozic na dolaru.

Fed vypustil výraz „patient“, růst sazeb se přibližuje

Technická hranice odporu při oslabení české koruny proti euru na 27,5 koruny se potvrdila a česká měna ve včerejším obchodování posílila až na úroveň 27,35. Vymazala tak své ztráty z minulého týdne a nadále drží nízkou hladinu kolísavosti. Očekáváme, že tento trend bude přetrvávat a koruna bude oscilovat v rozmezí 27,3-27,5 do zasedání bankovní rady ČNB ve čtvrtek, kdy bude trh sledovat agresivitu slovní intervence.

Posílení koruny proti dolaru drží svůj moment a dynamiku, kdy koruna typicky kopíruje vývoj na EURUSD. Při včerejším závěru koruna testovala hranici 25 korun tj. své maximum z počátku března. Očekáváme dnes, že koruna bude tuto úroveň dále testovat a existuje riziko dalšího prolomení. Zisky pod touto hranicí bude zajímavé sledovat resp. využít k vybírání zisků.

Newsletter