Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Dolar vůči euru stále posiluje. I přes korekci se stále držíme pod hranicí 1,070 EURUSD.

Eurodolar se svezl na horské dráze

Euro během včerejšího dne zaznamenalo největší jednodenní nárůst hodnoty od roku 2009, kdy vůči dolaru vzrostlo během dvou hodin o více jak 4 % až na 1,105 dolaru za euro. Za tímto nevídaným nárůstem hodnoty stojí závěr dvoudenního zasedání Fedu, jehož vyznění bylo více holubičí, než se očekávalo. Ačkoliv Fed naznačil odebráním slova „trpělivý“ ze své rétoriky blížící se růst sazeb, snížení predikcí růstu HDP a inflace zastihlo dlouhé obchodníky na dolaru nepřipravené. Ti začali hromadně uzavírat své pozice, vybírat své zisky z předchozích dní, což vedlo k rapidnímu propadu americké měny.

Euro nicméně během dnešního dne umazává velkou část svých zisků, cirka 1,6 % procenta, aktuálně na 1,066 dolaru a na trhu tak nadále převládá dlouhodobý býčí sentiment na dolar. Není vyloučeno, že euro během dne odepíše veškeré své včerejší zisky a obchodníci tak znovu nastolí klesající trend eura, jehož další zastávkou by mohla být parita vůči dolaru.

Fed naznačil růst sazeb. Pozor ale na ekonomiku

Zvýšená kolísavost na měnových trzích, zejména na EURUSD po včerejším jednání Fedu, se promítla i do zvýšené kolísavosti české koruny. Ta včera proti euru postupně ztrácela a ustupovala ze svého 16měsíčního maxima. Před zprávami ze zámoří tak obchodovala o 0,6 % níže na hranici 27,35. Reakce na následný silný pohyb USD proti EUR ale zůstala minimální a potvrdil se náš odhad, že koruna bude více reagovat proti dolaru. Dnešní den koruna následuje zisky EUR proti USD a opět nepatrně posílila. Je pravděpodobné, že koruna proti euru bude nadále držet nízkou kolísavost a obchodovat v úzkém rozmezí, pokud nedojde k překvapivé akci ČNB nebo k výraznému posunu makro čísel, která by měla za následek reakci měnové politiky.

Obchodování koruny proti dolaru bylo mnohem živější a de facto kopírovalo vývoj na EURUSD. Koruna se včera večer po oznámení Fedu obchodovala na nejsilnější úrovni od začátku března 24,76 koruny za americký dolar a posílila téměř o 4 %. Tento krátkodobý výkyv tažený vývojem na EURUSD se okamžitě zvrátil a koruna dnes ráno oslabila zpět ke včerejším hodnotám 25,6. Výhled na dnešní den tak zůstává nejistý a očekáváme pokračující zvýšenou kolísavost. Obecně na trhu panuje názor, že ztráty dolaru vůči euru budou krátkodobé a dolar bude mít nadále tendenci posilovat a proto jakýkoliv pohyb pod hranici 25 považujeme za zajímavý k nákupu dolaru.

Newsletter