Eurodolar? Tuhý boj mezi medvědy a býky

Evropská společná měna zaznamenala vůči dolaru během včerejšího dne více jak 1procentní ztrátu na pozadí rozšiřující se divergence mezi výnosy amerických vládních dluhopisů a evropských vládních dluhopisů. Pokles eura pokračuje i během dnešního rána, kdy evropská společná měna obchoduje o 0,5 % níže na 1,083 dolaru za euro. Většina pozornosti devizových obchodníků bude během dnešního dne soustředěna na zveřejnění revize růstu amerického hrubého domácího produktu, jež by v případě lepších dat, než se obecně očekává (2,4%), mohlo být hnacím motorem pro rozsáhlejší zisky dolaru na úkor eura. Naopak horší výsledek by mohl znamenat překážku momentálnímu pokusu dolaru o návrat k růstovému trendu. Ať tak či onak, na devizových trzích lze v odpoledních hodinách očekávat zvýšenou volatilitu.

V širším kontextu se na trhu momentálně odehrává tuhý boj mezi dolarovými býky předpovídajícími blížící se paritu a dolarovými kontrariány vyhlížejícími rozsáhlejší korekci předešlých zisků. Dolar, jenž od loňského května zaznamenal vůči euru nárůst hodnoty o více jak 22 procent, nezaznamenal během této doby žádnou výraznější korekci. Podle mnohých je tak jen otázkou času, kdy vybírání zisků na americké měně povede ke zřetelnějšímu poklesu americké měny.

ČNB potvrdila závazek na koruně, sazby nemění

Jednání ČNB včera zasáhlo do obchodování na koruně a prohlášení, že se zvýšilo riziko nutnosti posunout hladinu zakotvení ke slabším úrovním, způsobilo na koruně zvýšenou kolísavost. Česká měna se před prohlášením obchodovala na hladině 27,4 koruny za euro, ale v momentu zpráv o zvýšení pravděpodobnosti posunu kurzového závazku a připravenosti intervenovat začala ztrácet a v jednu chvíli propadla až na 27,57 koruny. Poměrně silná slovní intervence tak pomohla oslabit korunu. Další vývoj na koruně a závěr dne ovšem opět zvrátil tento pohyb přes 27,5 Kč a potvrdila se tak naše predikce, že se tato hranice neprolomí. Koruna končila na úrovni 27,47 korun za euro. Dnešní den bude ve znamení dozvuků a analýz včerejšího prohlášení. Dle poměrně silné intervence se dá očekávat, že koruna bude mít tendenci otestovat včerejší prolomení 27,5 Kč. Výraznějšího oslabení k 28 korunám se v tuto chvíli ale neočekává a koruna tak bude nadále obchodovat v úzkém koridoru.

Singer: Klíčové jsou mzdy, koruna a kdy přinese ovoce ECB

Singer: Pravděpodobnost posunu kurzového závazku se zvýšila

Obchodování na dolaru se vyvíjelo opět ve vleku vývoje EURUSD a prohlášení ČNB nemělo tak zásadní vliv. Koruna se tak postupně propadla na týdenní minimum z pondělí a zavírala na 25,2 Kč. Pokračující posilování dolaru proti euru táhne dnes korunu níže a riziko otestování svých předešlých minim se zvýšilo.

Newsletter