Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Eurokomisař: Atény mají pět dní, aby se udržely v eurozóně

Odchod Řecka z eurozóny, takzvaný Grexit, bude nevyhnutelný, pokud se Aténám a jejich mezinárodním věřitelům nepodaří v příštích pěti dnech najít řešení. Prohlásil to dnes eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost, Němec Günther Oettinger. Řecký ministr financí Janis Varufakis pak řekl, že jeho země dělá všechno pro to, aby „zvláštním požadavkům“ věřitelů vyhověla. Nepřijme ale žádné řešení, které by považovala za nefunkční.

„Budeme až do 30. (června) dělat všechno pro to, aby se projevila připravenost Řeků k reformám,“ prohlásil eurokomisař ve vysílání německé rozhlasové stanice Deutschlandfunk. „Grexit není náš cíl, byl by ale nevyhnutelný, pokud v příštích pěti dnech nedostaneme žádné řešení,“ uvedl podle webu stanice.

Jednání zadluženého Řecka s jeho mezinárodními věřiteli v rámci euroskupiny skončilo ve čtvrtek v Bruselu opět bez dohody. Řecké vládě ve stejný den vypršelo ultimátum na dodání návrhu reforem, které jí dali zástupci věřitelských institucí, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Premiér Alexis Tsipras na schůzku s nimi však podle činitelů dorazil s požadavkem na zmírnění dluhu. O tom se věřitelé odmítají bavit, dokud Řecko neprovede hospodářské reformy, které slíbilo v rámci stávajícího programu pomoci.

Další schůzka s ministry financí zemí sdílejících euro se chystá na sobotu a měla by být rozhodující. V úterý 30. června vyprší prodloužený záchranný program pro Řecko, ze kterého zbývá vyplatit ještě zhruba 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč). V úterý také Atény musejí uhradit dlužnou splátku MMF ve výši zhruba 1,6 miliardy eur (43,5 miliardy Kč). Pokud země nezaplatí, hrozí jí státní bankrot. Prodlení se splátkou MMF by mohlo vyvolat takzvaný „run“ na řecké banky a vést k omezení pohybu kapitálu.

„Řekové učinili krok zpět,“ udeřili Němci

Atény a věřitelské instituce se ale zatím nedokázaly dohodnout na tom, za jakých podmínek by Řekové mohli peníze získat. Věřitelé už ve středu odmítli velkou část návrhů řecké vlády na řešení krize, protože by prý v Řecku vedly k další hospodářské recesi. Protinávrhy věřitelů zase zavrhli Řekové. Ti tvrdí, že již ustoupili, když navrhli zvýšit daně a srážky na důchodové zabezpečení. Věřitelé ale prý stále snižují odhadované příjmy z těchto opatření a jejich dopady na řeckou státní pokladnu, takže je těžké přijít s přijatelným návrhem.

Řecký ministr financí Janis Varufakis dnes v rozhovoru s irským rozhlasem prohlásil, že Atény udělaly vše, co mohly, aby vyhověly „zvláštním požadavkům“ věřitelů. Řecko je podle Varufakise odhodláno zůstat v eurozóně, nepřijme ale žádné řešení, které nebude považovat za proveditelné.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír podle agentury Reuters očekává, že jednání se protáhnou až do neděle. Pokud nebude dohody dosaženo, budou prý ministři financí eurozóny jednat o technickými detailech pro případ, že některý z členských států eurozóny zbankrotuje.

 

Kam Řecko sáhne, až opravdu nebude mít peníze?

Newsletter