Eurozóna dala Řekům čtyři měsíce. Euro prudce posílilo

(Aktualizováno 23:35) Euro prudce posílilo až nad 1,1400 k americkému dolaru a Wall Street uzavřela s výraznými zisky nejprve za zvěstech o dosažení předběžné dohody a posléze hájí silnější pozice poté, co ministři financí zemí eurozóny a Řecka v Bruselu dosáhli dosáhli dohody o prodloužení programu úvěrové pomoci hluboce zadluženým Aténám o čtyři měsíce. Podle agentury Reuters o tom informovaly oficiální zdroje z Řecka i z dalších zemí. „Hotovo. Na čtyři měsíce,“ sdělil jeden z nich.

Atény nicméně musejí na základě dosažené dohody do pondělí představit seznam reformních opatření a mezinárodní věřitelé poté posoudí, zda jsou nabízené kroky dostatečné. Dohoda ale odstraňuje bezprostřední riziko, že Řecku příští měsíc dojdou peníze. Nová levicová vláda v Aténách tak dostává prostor k tomu, aby se pokusila vyjednat dlouhodobě příznivější podmínky pro splácení dluhů mezinárodním věřitelům. 

Německo, které je nejvlivnějším členem Evropské unie a zároveň hlavním věřitelem Řecka, ale podle médií vyzvalo Atény, aby výrazně rozšířily své reformní závazky, než vyjádřilo souhlas s prodloužením pomoci. Řecko požádalo o prodloužení ve čtvrtek, Berlín však jeho žádost v původní podobě okamžitě odmítl s tím, že neslibuje pokračování úsporných opatření. 

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble dnes varoval, že pokud Řecko úspěšně nezavrší svůj program, další výplaty peněz se nedočká. Dodal, že řecká vláda zažije nyní těžké chvíle při vysvětlování dosažené dohody svým voličům. 

Řecký ministr financí Janis Varufakis dnes naopak opět tvrdil, že dohoda znamená, že Atény nechávají za zády dosavadní program pomoci. V reformách prý ale pokračují a zavazují se, že nepodniknou jednostranné kroky, které by zatížily řecký rozpočet. Ujednání podle něj pro Řecko znamená, že se vyhýbá opatřením vedoucím k recesi. 

Ve vedení řecké vládu vedoucí strany SYRIZA dnes kvůli jednání o podmínkách prodloužení pomoci údajně vypukly rozepře. Podle levého křídla této poměrně ostře levicové strany se vláda svými avizovanými ústupky zpronevěřuje předvolebním slibům o ukončení úsporné politiky a revizi strukturálních reforem, informoval na svém serveru řecký týdeník To Vima. 

Německý list Der Spiegel ještě před dosažením dohody o prodloužení pomoci uvedl, že Evropská centrální banka (ECB) se již připravuje na případný odchod Řecka z eurozóny. Zaměstnanci banky prý pracují na scénářích, jak by zbytek měnové unie mohl dál držet pohromadě. 

Schůzka před schůzkou, dohoda před dohodou

Jednání zástupců eurozóny začalo večer v Bruselu s několikahodinovým zpožděním. Oficiální start jednání byl dlouho odkládán proto, že před schůzkou proběhlo „přípravné jednání“, kterého se zúčastnili zvlášť ministři financí Německa Wolfgang Schäuble a Řecka Janis Varufakis a také šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová a evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. Dvoustránkový návrh textu předložil ministrům Dijsselbloem. Jednání se vedle Lagardeové účastní také šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. MMF a ECB jsou s eurozónou také řeckými věřiteli. ​

Řecký premiér Alexis Tsipras ještě před dosažením dohody požádal šéfa Evropské rady Donalda Tuska o uspořádání summitu Evropské unie v neděli, pokud by skončilo neúspěchem dnešní jednání eurozóny o rozšíření mezinárodního programu úvěrové pomoci pro Řecko. Řecký vládní činitel podle agentury Reuters oznámil, že Tsipras sdělil Tuskovi, že bude chtít summit na nejvyšší úrovni, pokud eurozóna dnes nedospěje k „pozitivnímu výsledku“. 

Tusk již dříve informoval o formálním rozhovoru s Tsiprasem a dalšími evropskými představiteli. Zároveň ale prohlásil, že žádný plán na summit zatím není. Podle Reuters evropští představitelé dali jasně najevo, že záležitost kolem Řecka chtějí nechat k vyřešení ministrům financí. 


18:52 Řecký činitel v Bruselu tvrdí, že euroskupina je blízko dohody o prodloužení pomoci Řecku. Nervózní euro vystřelilo nad 1,1400 k americkému dolaru.

18:31 Začátek jednání euroskupiny o Řecku byl dnes několikrát odložen. Stále není jasné, kdy schůzka začne

18:18 Řecký premiér Alexis Tsipras se dle německého listu Bild omluvil euroskupině. Její šéf Jeroen Dijsselbloem a německý ministr financí Wolfgang Schäuble údajně „administrativní chybou“ každý dostali jinou verzi řecké žádosti o prodloužení finanční pomoci. To má vysvětlovat, proč euroskupina v první reakci hovořila o víře v dohodu, zatímco německé MF řeckou žádost okamžitě – ve čtvrtek – smetlo ze stolu, napsal list. Činitel z řecké vlády ale zprávu listu vzápětí odmítl jako „odvážnou představu, dotýkající se hranic provokace“.

17:02 Pražská burza ještě navýšila zisky. PX +0,84 %, Erste +2,7 % se závěrem u 653 Kč.

17:02 Podle nejmenovaného představitele aténské vlády, kterého citovala agentura Reuters, země udělala řadu ústupků a dohoda je blízko. Atény prý ušly už čtyři pětiny cesty k dohodě a zbylou pětinu by měli urazit jejich partneři. 

14:51 Německá kancléřka Angela Merkelová odmítla reagovat na komentáře, podle kterých je řecký návrh půlroku finanční pomoci navíc bez plnění podmínek stávajícího záchranného programu „Trojským koněm“ a uvedla, že zájmem Německa i ostatních členů eurozóny vždy bylo, aby Řecko její součástí zůstalo.

14:16 Evropská centrální banka se připravuje na odchod Řecka z eurozóny, napsal Der Spiegel. Již dopoledne jsme psali o tlaku na eliminaci řeckých vládních dluhopisů v bilancích řeckých bank:

Koruna odevzdává „Zemanovy“ zisky. ECB dál tlačí na Řecko

MMF údajně považuje případný odchod Řecka z eurozóny pro zbytek měnové unie za zvládnutelný. Pro Řecko by byl odchod z měnové unie spojen s podstatně většími náklady, než kdyby země měla pokračovat v požadovaných reformách, odhaduje prý také MMF. 

Německý list Bild na začátku ledna už před klíčovými parlamentními volbami v Řecku napsal, že spolková vláda v Berlíně se chystá na možný odchod Řecka z eurozóny. Der Spiegel v té době podotkl, že Německo již nehodlá za každou cenu bránit vystoupení Řecka z měnové unie. Za změnou postoje podle něj stojí pokrok, který eurozóna učinila od nejhoršího období dluhové krize a díky němuž by měl odchod Řecka pouze omezené dopady na ostatní země používající euro. 

14:09 Evropské akciové trhy již většinově ztrácejí, odolává britský FTSE. Eurodolar na hranici 1,1300 EURUSD.

13:56 Evropská komise je přesvědčena, že dohoda o Řecku je možná v dohledné budoucnosti, pokud budou všechny strany rozumné, uvedl mluvčí EK Margaritis Schinas, původem Řek.

13:49 Na pražskou burzu Řecko zatím nedoléhá: Pražská burza si zatím s Řeckem hlavu neláme, Erste +2 %

13:46 Řecký premiér Tsipras pro Reuters uvedl, že si je jist, že řecká žádost o prodloužení půjčky o 6 měsíců bude akceptována.

13:44 Trhy: Euro k americkému dolaru se na slovech maltského ministra financí ztratilo až pod hladinu 1,1300 na 1,1298 amerického dolaru k euru. Francouzský akciový index CAC odepisuje 0,3 %, německý DAX a britský FTSE zatím hájí zisky. 

13:33 „Bohužel pro Řecko, jeho zástupci nechápou pravidla, jak euroskupina funguje. Jsou zcela noví a je to jejich slabina,“ uvedl maltský ministr financí. „Německo, Nizozemí a další ale budou tvrdí. Budou žádat, aby Řecko splatilo zpět solidaritu, které se mu dostalo,“ dodal.

13:32 Odliv vkladů z řeckých bank zrychlil

Odliv vkladů z řeckých bank ve středu a ve čtvrtek nabral na rychlosti, přesáhl za oba dny jednu miliardu eur a přiblížil se nejvyšším denním hodnotám od začátku roku. Agentuře Reuters to dnes řekly dva vysoce postavené zdroje z bankovních kruhů. Guvernér řecké centrální banky ve čtvrtek prohlásil, že odliv vkladů z řeckých finančních institucí je pod kontrolou.

Mezi obyvateli země v posledních dnech stouply obavy ze zavedení kapitálových kontrol. Vláda jakékoli plány v tomto smyslu popírá.

V Řecku je v pondělí státní svátek, kterým začíná období půstu v ortodoxní křesťanské církvi. Před nadcházejícími třemi dny volna je ale prý mezi Řeky patrná nervozita. Někteří totiž nezapomněli na kapitálové kontroly, které na jaře 2013 během dlouhého víkendu zavedl Kypr, tvrdí jeden ze zdrojů.

„Vkladatelé si spojili třídenní víkend s kapitálovými kontrolami, které se uskutečnily na Kypru,“ sdělil podle Reuters bankéř. Podle něj byla ale situace na Kypru odlišná, neboť ji vyvolal kolaps banky.

Ve středu i ve čtvrtek tak denní odliv vkladů z bank přesáhl 500 milionů eur a přiblížil se letos zatím nejhorší úrovni, která nastala v lednu, uvedly zdroje. Za celý první měsíc roku řecký bankovní systém opustilo odhadem 12 miliard eur. V únoru ale údajně odliv mírně zvolnil.

Guvernér řecké centrální banky ve čtvrtek prohlásil, že odliv vkladů z řeckých bankovních domů je pod kontrolou a banka je odhodlána chránit domácí bankovní systém. Podle tehdejší zprávy Reuters odtékalo v té době z řeckých bank údajně 300 milionů až 500 milionů eur (až 13,7 miliardy Kč) denně.

Newsletter