Eurozóna je podle OECD největším rizikem růstu světové ekonomiky

Eurozóna představuje vážné nebezpečí pro celosvětový růst, navíc když se globální ekonomika již začíná zpomalovat. OECD říká, že se evropská ekonomika zastavila a vysoká nezaměstnanost a deflační tlaky vyvolávají tlak na světový růst.

Zotavení ekonomiky v eurozóně, které začalo na začátku roku 2013, vytváří hlavní obavy ekonomů, neboť růst je velmi slabý a sice okolo 0,2%. Vrásky ekonomům na starém kontinentu dělá výrazně vysoká nezaměstnanost v Řecku a Španělsku, kde je bez práce každý čtvrtý člověk.

OECD předpokládá, že Evropa poroste v roce 2014 o 0,8 %, což je samozřejmě lepší než ekonomická recese, která postihla eurozónu v letech 2012-13, ale pod průměrem let 2002-2011, kdy ekonomika rostla o 1,1 %.

Pro srovnání, světová ekonomika by tento rok měla podle OECD růst o 3,3 %. OECD vidí pouze zanedbatelný růst světové ekonomiky v následujících dvou letech, ale budou převládat markantní rozdíly mezi jednotlivými ekonomikami, zvýšená rizikovost a zranitelnost.

Státy které budou motorem světové růstu budou USA, které by podle OECD měly tento rok růst o 2,2 % a příští o 3,1 % a Čína. Tamní ekonomika by měla růst impozantním tempem 7,3 % letos a pouze mírně zpomalit na 7,1 % v příštím roce.

Zpráva OECD přichází pouze den poté, co firma Markit, která se zabývá ekonomickými daty naznačila, že globální podnikatelská důvěra klesla na pětileté minimum.

Newsletter