Eurozóna po čtyřech měsících uniká deflaci, ceny stagnují

(Doplněno 11:42) Spotřebitelské ceny v eurozóně po čtyřech měsících zastavily pokles. Inflace je podle rychlého odhadu v dubnu nulová a střídá tak mírný 0,1procentní pokles cen v březnu. Analytici stagnaci cen očekávali a interpretují ji jako pravděpodobný konec deflačního vývoje díky pozitivním dopadům v březnu spuštěného programu kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou.

Nákupy dluhopisů do bilance ECB jsou primárně zaměřeny právě na potlačení deflačních tlaků, respektive povzbuzení těch inflačních. Podporou jsou příznivé údaje o bankovních úvěrech, které v březnu poprvé od roku 2012 vzrostly, i data z německé ekonomiky. Nejistotu z vývoje v Řecku nechávají mírně za sebou.

Dnešní čísla nijak významně nezasáhla do obchodování na eurodolaru. Euro pokračuje v připisování zisků vůči dolaru a drží se nad úrovní 1,12 EURUSD. Akciové trhy v Evropě zatím nenašly směr.

Online vývoj na měnovém páru EURUSD sledujte na Roklen24

Hlavní vliv na pohyb cen v 19 státech, kde se platí eurem, měl růst cen ve službách o 0,9 procenta proti březnovým 0,1 procenta. O 0,9 procenta rostly také ceny potravin, alkoholu a tabáku, které ale už v březnu zaznamenaly růst o 0,6 procenta. Růst o 0,1 procenta vykázaly v dubnu i ceny průmyslového zboží, které v březnu stagnovaly. Po očištění o značně proměnlivé ceny energií, potravin a tabáku spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly o 0,6 procenta, doplnil Eurostat. Pokles cen energií přitom zmírnil z 6 na 5,8 procenta.

V deflaci se země používající společnou měnu ocitly loni v prosinci, podruhé v historii eura. Lednový meziroční pokles cen o 0,6 procenta byl největším cenovým propadem od července 2009, kdy ceny klesaly od června do října. Evropská centrální banka předvídá, že míra inflace zůstane v letošním roce ještě poblíž nuly a následně postupně poroste až na 1,8procentní tempo v roce 2017. Inflace v eurozóně je už od října 2013 pod hranicí jednoho procenta, kterou ECB již označuje za nebezpečnou zónu. 

Eurostat dnes zveřejnil také informace o vývoji nezaměstnanosti v měnové unii. Ta v březnu setrvala na předchozí úrovni 11,3 %, zatímco analytici očekávali o desetinu nižší údaj.

Newsletter