Eurozóna poroste letos výrazně pomaleji, recese ale podle ECB nehrozí

Evropská centrální banka se svým prvním zvýšením sazeb od roku 2011 zatím počká. Místo toho spustí další kolo cílených dlouhodobých půjček. Ekonomice eurozóny se nedaří a ECB nezbývá nic jiného než uvolňovat svou politiku. Místo sazeb, které jsou stále na nule, se ale musí využít jiné nástroje.

Guvernér ECB Mario Draghi proto oznámil, že ke zvýšení sazeb nedojde dříve než v roce 2020. Došlo tedy ke změně termínu, do kterého se sazby zvyšovat nebudou. Posunul se z léta tohoto roku až na jeho konec. Je tedy nanejvýš pravděpodobné, že se letos zvýšení sazeb v eurozóně nedočkáme. Naopak ECB ještě letos spustí třetí kolo půjčování evropským bankám.

A tak přestože se očekávalo, že ECB sazby zvyšovat nebude, euro při tiskové konferenci a po ní začalo proti dolaru ztrácet.

Draghi nové půjčky a prodloužení výhledu na nezvyšování sazeb zdůvodnil špatnými výsledky evropských ekonomik. Uvolněná měnová politika by měla vést k pokračujícímu růstu, i když poroste pomaleji, než tomu bylo dříve.

Recese podle Draghiho nehrozí, pouze se snížil výhled letošního růstu HDP z 1,7 % na 1,1 % a v příštím roce o desetinu procentního bodu na 1,6 %. Inflace bude také růst pomaleji, konkrétně v letošním roce místo o 1,6 % jen o 1,2 % a v příštím roce neočekává 1,7 %, ale 1,5 %.

Sazby v eurozóně tak podle současných očekávání neporostou více než devět let. Naposledy se zvyšovaly v červenci roku 2011 z 1,25 na 1,5, kdy růst zastavila vrcholící dluhová krize.

Eurozóna také včera ještě před zasedáním zveřejnila revize HDP za poslední kvartál loňského roku, kdy mezičtvrtletně HDP vyrostl dle očekávání o 0,2 % a meziročně o 1,2 %. Revidoval se také růst zaměstnanosti, která meziročně vzrostla o 1,3 % oproti původním 1,2 %, mezikvartálně se potvrdil na 0,3 %.

Několik údajů dorazilo i ze Spojených států, kde se snížil počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, dokonce mírně pod očekávání. Celkový počet adresátů dávek se také snížil.

Holubičí kroky Draghiho instituce se přímočaře podepsaly na kurzu eurodolaru. Euro během včerejška ztratilo proti dolaru přibližně procento a dostalo se pod hranici 1,12 EURUSD. Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1208 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,88 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1247 do 1,1299 EURUSD.*

Česká národní banka včera rozhodla o výši proticyklické kapitálové rezervy na 1,75 %. Sazba, kterou zavedla Evropská unie před pěti lety, tak zůstala beze změny.

Jinak byl včerejší den bez domácích dat. Dnes ale očekáváme zveřejnění mezd za poslední čtvrtletí loňského roku. Trh i Česká národní banka očekávají růst o 5,9 procenta. Případný vyšší růst by mohl vést k sázce na silnější korunu. Ta včera oslabila proti dolaru o více než procento až nad 22,90 USDCZK. K euru se jen krátce kolem poledne podívala pod hranici 22,60 EURCZK a následně oslabila až na 25,64 EURCZK.

Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,63 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,57 až 25,62 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,58 až 22,81 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter