Eurozóna se blíží konci cyklu navyšování úrokových sazeb

Klíčové body

  • Ignazio Visco z ECB očekává, že inflace bude klesat rychleji, než ukazuje prognóza.
  • Problémem v eurozóně zůstává jádrová inflace, která klesá velmi pomalu.
  • ECB příští týden opět zvýší úrokové sazby o 25 bodů.
Zdroj: Depositphotos

Člen bankovní rady ECB Ignazio Visco je přesvědčen, že hodnoty inflace budou klesat rychleji, než předpověděla prognóza z minulého měsíce. Efekt srovnávací základny a ceny energií mají ovlivnit širokou paletu zboží ze spotřebního koše. Zlevňovat bude především zemní plyn a výroba na něm závislá. ECB předpokládá, že návrat ke 2% inflaci přijde na konci roku 2025. Visco očekává, že tento scénář nastane dříve. Přesto zástupci ECB očekávají další navýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů na zasedání, které proběhne příští týden. Centrální bankéře v ECB bude poté čekat náročná diskuse o tom, zda budou s navyšováním úrokových sazeb pokračovat i na zasedání v září.

Jestřábi chtějí navýšením sazeb dosáhnout dřívějšího poklesu inflace zpět k cíli. Holubice se naopak obávají recese, kterou by vyšší sazby mohly teoreticky přivolat už v zimě letošního roku. Ignazio Visco tvrdí, že existuje riziko, že centrální banka udělá příliš mnoho. Červencové zvýšení úroků je jistota, v září bude záležet na datech. To potvrzují i zprávy z Německa odkud zaznívá, že rozhodnutí o sazbách v září bude záviset na naměřených hodnotách makroekonomických indikátorů v čele s inflací. Data ale podle všeho ukáží na zpomalování inflace a oslabení proinflačních tlaků. Další navýšení o 25 bazických bodů však nelze vyloučit.

Problémem ale zůstává jádrová inflace, která je bez regulovaných cen, bez cen potravin a bez cen pohonných hmot, po očištění o primární dopady změn nepřímých daní. Ta dosáhla v minulém měsíci v eurozóně meziročně 5,4 % a její hodnoty podle všeho pomaleji klesají. V rámci měření jsou vyloučeny ceny energií a potravin, což jsou hlavní tahouny současné spotřebitelské inflace. V těchto oblastech ale tempo růstu cen klesá a klesá proto i celková inflace. U ostatních skupin zboží a služeb je pokles spíše pozvolný, což se projevuje na pomalém poklesu jádrové inflace, která odráží vyšší cenovou hladinu v ekonomice.

Spekulace o dalším navyšování úrokových sazeb v eurozóně pomáhá kurzu eura, které se proti dolaru podívalo na maxima za několik měsíců. Devizové trhy relativně dobře přijaly zprávu o tom, že Rusko přestane respektovat dohodu o bezpečném průjezdu ukrajinských lodí naložených obilím do Evropy. Kurz eura z se z tohoto důvodu příliš nepohnul. Vývoj měnových párů s dolarem bude ve velkém čekat na výsledky amerického FOMC meetingu, který vyvrcholí 26. července.  Pro obchodníky s dolarem bude klíčové sledovat výsledky tohoto meetingu. Na Roklen24 budeme tradičně informovat o průběhu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,1265 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,67 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1172 do 1,1287 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,76 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,09 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,69 až 23,81 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,02 do 21,27 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter