Euru bere vítr z plachet řecký „deadline“

Sestupný trend dolaru, který spustila série slabých makro čísel ze zámoří, pokračoval i v pátek a EURUSD uzavíral poblíž svého týdenního maxima 1,0821. Zprávy o neochotě Řecka spolupracovat a dodat jakýkoliv náznak kompromisu visela nad většími zisky EUR. Ostatně riziko tzv. grexitu bude i tento týden jedno z hlavních  témat, které bude trh sledovat. Zasedání rady evropských ministrů financí tuto středu, následováno pátečním jednáním věřitelů s Řeckém, bude omezovat potenciální zisky eura. Tento týden proto existuje riziko, že dolar umaže část svých ztrát z minulého týdne, i když jakékoliv zklamání z týdenních makro čísel v USA bude podporovat současný slabý trend dolaru. V důsledku těchto dvou protichůdných témat lze tedy s jistotou očekávat pouze zvýšenou kolísavost měnového trhu.

Dnes ráno se EURUSD obchoduje na 1,0782, euro mírně ustoupilo ze svých týdenních maxim a trh hledá další směr. Za zmínku stojí i objevující se názor na trhu, který nabírá na síle, že exit Řecka bude po prvotním šoku pro euro pozitivní moment a něco, co bude mít vliv na dlouhodobý vývoj EURUSD.

Česká koruna se vůči euru stabilizuje na úrovních 27,46 a po skokovém oslabení v průběhu minulého týdne z úrovní 27,35 své ztráty dále nerozšiřuje. Pokračující, téměř každodenní slovní intervence ze strany ČNB tentokrát z úst guvernéra Singra, drží hráče na trhu v pozoru. Guvernér Singer se přes víkend vyjádřil ze zasedání ve Washingtonu, kde prvně naznačil konkrétní nástroje tolik zmiňované diskuse v rámci ČNB ohledně nekonvenční politiky k oslabení koruny. Mezi jinými se tak objevily negativní sazby. V ranním obchodování se koruna obchoduje téměř beze změny na 27,43 a v průběhu týdne můžeme být svědky otestování hladiny podpory na hranici 27,5 s pokračujícím rizikem zpráv z ČNB.

Newsletter