Euro během včerejška proti dolaru posilovalo, a podívalo se dokonce do blízkosti ročního maxima. Jedná se o projev relativně dobré kondice evropské ekonomiky a vlivu rizik v americkém bankovním sektoru. Dolarový index během středy oslabil a přiblížil se hodnotě 101.00, což značí minimum za poslední dva týdny. Data z Německé ekonomiky vyzněla tento týden pozitivně. Ukázala nejen revizi růstu ekonomiky směrem vzhůru, ale také zlepšení spotřebitelského sentimentu. Vedle toho trhy reflektují situaci s inflací v eurozóně, která zůstává vysoká. To nahrává očekáváním, že ECB bude pokračovat v jestřábím duchu, což by bylo dalším tlakem na silnější euro.
Data o náladě amerických spotřebitelů na druhé straně ukázala horší než očekávané výsledky, které spadly až na devítiměsíční minima. To vedlo k mírnému růstu obav z americké recese v druhé polovině letošního roku. V případě recese největší ekonomiky světa lze předpokládat vliv na i na globální ekonomiku. Klíčová proto budou data o inflaci a HDP z USA, která budou zveřejněna dnes a zítra. Americká inflace je stále vysoká, trhy od zasedání Fedu v příštím týdnu čekají navýšení sazeb o 25 bazických bodů.
Většina asijských měn ve stínu nejistot z americké ekonomiky působila nervózně a pohybovala se v zásadě doprava. Data z čínského průmyslu za první čtvrtletí ukázala na větší propad, než se očekávalo. To ukazuje na nerovnoměrnou ekonomickou obnovu v zemi, kde se průmyslu daří méně než dalším sektorům. Japonský jen sedí na ziscích z minulého týdne, kde profitoval zvýšenou poptávkou po bezpečných přístavech. Pro jeho směřování bude důležité páteční zasedání tamní centrální banky spolu se zveřejněním nejnovějších dat o japonské inflaci.
Fanouškům forexu a centrálního bankovnictví jistě udělá radost, že tímto sledované události nekončí. Do dalšího zasedání ECB zbývá týden. Trhy v zásadě počítají s dalším zvýšením sazeb o 25 bazických bodů. Vzhledem k vývoji evropské ekonomiky nelze vyloučit ani navýšení sazeb o 50 bodů, ale tento scénář je méně pravděpodobný a v Roklenu s ním příliš nepočítáme. Situace okolo inflace v Evropě se nyní zlepšuje. Důvodem je ale primárně pokles cen energií. Jádrová inflace však zůstává vysoká a v některých zemích dokonce v posledních týdnech rostla. Boj s inflací v eurozóně a v EU tak není ještě zdaleka u konce. Isabel Schnabelová dokonce ve svém posledním rozhovoru před mediální karanténou naznačila, že ani stabilizace jádrové inflace v eurozóně nemusí být nutně dostatečným důvodem pro zastavení navyšování úrokových sazeb ECB.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,1055 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,38 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0978 do 1,1098EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,50 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,25 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,30 až 23,56 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,14 do 21,38 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME