Nad očekávání nižší americké HDP a vyšší inflace podpořila dolar pod 1,0700 za euro. Měny regionu po amerických datech umazávají část dnešních zisků.

Evans: Fed by neměl nikam pospíchat

Podle názoru většiny analytiků bude rok 2015 rokem, kdy Fed poprvé od ledna 2009 přistoupí k navýšení krátkodobých úrokových sazeb. Vzhledem k důležitosti tohoto opatření jsou veškerá vyjádření prezidentů jednotlivých poboček Federálního rezervního systému ostře sledována.

Tuto středu promluvil šéf chicagské pobočky Fedu Charles Evans. Dle jeho názoru je silně pravděpodobné, že si americká ekonomika letos udrží dostatečný ekonomický růst, který bude podporovat tempo růstu vytváření nových pracovních míst. Znepokojující oblastí zůstává nadále úroveň americké cenové hladiny.

Fed: Sazby mohou růst i při současné inflaci, ale ještě ne…

„Nemyslím si, že by vedení Fedu muselo nějak zvlášť pospíchat s chystaným zvyšováním sazeb. Inflace je stále velice nízko, rád bych ji viděl na mnohem vyšších úrovních“, přepisuje Evansova slova server Reuters. Index spotřebitelských cen se za listopad minulého roku snížil o 0,3 %, přičemž největší podíl na tomto poklesu měl propad cen ropy, který s sebou strhává americký energetický sektor. Meziročně klesl tento index na 1,3 % z předchozích 1,7 %. Jaké hodnoty dosáhla americká inflace za prosinec, se dozvíme v pátek 16. ledna. Konsensus však předpokládá další pokles.

Mnohem pozitivnější situace je na americkém trhu práce. Podle čerstvých dat bylo za prosinec v USA, v soukromém i veřejném sektoru vyjma zemědělství, vytvořeno 252 tisíc nových pracovních míst. Revize listopadových dat navíc ukázala mnohem pozitivnější výsledek na úrovni 353 tisíc nových míst namísto původních 321 tis. Míra nezaměstnanosti klesla z listopadových 5,8 % na 5,6 %, což je nejnižší číslo od června 2008.

V USA rychle přibývají místa. Klesá nezaměstnanost, ale i mzdy

Charles Evans je považován za jednoho z nejvíce „holubičích“ členů rady, která bude letos rozhodovat o výši sazeb. Byl to právě on, kdo při posledním hlasování obhajoval pozdržení navyšování sazeb až do roku 2016. Jeho tehdejším argumentem byla, stejně jako dnes, velice nízká úroveň cenové hladiny.

Ve středu však prohlásil, že nevylučuje možnou změnu názoru. Pokud by data americké ekonomiky byla nadále lepší než očekávání nebo pokud by měl jistotu, že samotné zvýšení bude velice, ale opravdu velice, pozvolné, mohl by svůj dosavadní postoj ještě přehodnotit.

„Je to jednoduchý kompromis. Buďto se zvýšení sazeb ještě chvíli pozdrží nebo se začne dříve. V tom druhém případě je pak potřeba, aby samotné zvýšení bylo velice mírné. Tak by se alespoň částečně zachovala akomodativní úroveň, která by nás, byť možná s menším zpožděním, posunula blíže k požadované hranici 2 %“, řekl Evans. Z jeho pohledu je však riziko brzkého zvýšení nadále mnohem vyšší než v případě několikaměsíčního pozdržení.

Newsletter