Evidence tržeb bude? Vláda vyhrála první bitvu ve Sněmovně

Sněmovna po šestihodinové velmi ostré debatě podpořila přes odpor opozice vládní návrh na zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Opozice chtěla zamítnout návrh již v prvním čtení, případně ho vrátit vládě k dopracování, ale neuspěla. Evidence má podle vlády pomoci omezit daňové úniky, šedou ekonomiku, a tím přinést víc peněz státu. Pravice pro další kola schvalování hrozí obstrukcemi.

Návrh na zamítnutí podpořily kluby ODS a TOP 09 a Starostů, poslanci z klubu Úsvitu se zdrželi. Komunisté se buď zdrželi, nebo hlasovali pro předlohu. Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik již předtím avizoval, že jeho poslanci pro zamítnutí nebudou.

„To není zákon proti živnostníkům, to je lež,“ řekl ministr financí Andrej Babiš. „Poctiví živnostníci to vítají,“ dodal. Zdůraznil, že zákon má také narovnat podmínky na trhu, aby odstranil výhodu nepoctivých podnikatelů, kteří neplatí daně. Většina podnikatelů podle něj ale podniká poctivě.

„Nikdy vám nedovolíme ten zákon schválit a uvést v realitu,“ prohlásil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Pro volné dýchání v Česku je podle něho návrh stejně nebezpečný jako jeho předkladatel Babiš. Předseda občanských demokratů Petr Fiala označil evidenci tržeb za součást útoku vlády na živnostníky, podnikatele a všechny pracovité lidi. „Systém je úplně zbytečný a nenaplní cíle,“ zdůraznil Fiala. Karel Fiedler z klubu Úsvitu poznamenal, že nelegální a stínová ekonomika v obchodu, pohostinství a stavebnictví tvoří velmi malý podíl v únicích daně z přidané hodnoty. „Budeme honit blechy v kožichu medvěda,“ řekl.

Podle záměru vlády budou obchodníci hlásit online tržby finančním úřadům. Zákazníkovi vydají účtenku a současně odešlou státu požadované údaje. Počítá se i se zavedením účtenkové loterie. Evidovat se budou platby nejen v hotovosti, ale i kartami, směnkami nebo šekem. Z evidence bude řada tržeb vyloučena, půjde například o placení na úřadech, poštách nebo i na veřejných toaletách.

Pravice poukazuje na náklady státu i živnostníků na pořízení a provoz systému a hovoří o kroku k likvidaci malého a středního podnikání. Například předseda ODS Petr Fiala vidí v návrhu mimo jiné nebezpečné shromažďování dat v rukou státu. Upozorňoval i na to, že na řadě míst existuje problém s přenosem dat a vysokorychlostním internetem a obchodníci nebudou moci v požadovaném čase odesílat údaje finančním úřadům.

Babiš ale řekl, že živnostník bez připojení bude moci požádat finanční úřad o zjednodušenou registraci a údaje bude smět odesílat jednou týdně. Také podle něj není pravda, že systém někoho „špicluje“.

Opozice tvrdí, že daňové úniky se odehrávají jinde než jen u živnostníků, například mezi firmami sdruženými do velkých skupin. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek varoval proto, že jakékoli peníze z rozpočtu uvolněné na tento projekt budou zaplaceny bez opory ve schváleném zákonu. Úředník, který by takové peníze za projekt vyplatil, by se podle Kalouska vystavil riziku neoprávněného nakládání s rozpočtovými prostředky.

Kovanda: Proč nesouhlasím s elektronickou evidencí tržeb

Státní rozpočet podle propočtů ministerstva financí může zavedením systému celkově získat z DPH a daně z příjmu dodatečně přes deset miliard korun. Doprovodné zákony k návrhu snižují sazby DPH ve stravovacích službách z 21 na 15 procent a zavádějí jednorázovou slevu až 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikne povinnost evidovat tržby.

Kalousek se opřel i do Babiše. V souvislosti s jeho firmami soustředěnými do skupiny Agrofert mluvil o daňových optimalizacích a o miliardách požadovaných od státu na odstranění starých ekologických zátěží. „S takovouhle platební daňovou morálkou, pane podnikateli a ministře financí v jedné osobě, běžte do karusele,“ vmetl Babišovi. Ministr financí Kalouska nařkl ze sprosté lži.

Na údajnou neekonomičnost systému poukazoval předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, jenž podotkl, že i kdyby se naplnila vládní očekávání zvýšeného výběru daní, bude to celkově jen 1,5 procenta navíc. Adolf Beznoska (ODS) řekl, že podíl šedé ekonomiky v Česku je nyní asi 15 procent, v Chorvatsku, které dává vláda za vzor, jde o 28 procent a klesá navíc pomaleji.

„Zavádí se státem organizovaný systém udávání,“ soudí Martin Plíšek (TOP 09 a Starostové) v souvislosti s předpokládaným povinným vystavováním účtenek. Ohledně zákona varoval před porušením evropského práva. Občanský demokrat Radim Holeček označil evidenci tržeb za zbraň hromadného ničení proti živnostníkům a malým podnikatelům.

Co také poslanci řekli o EET:

Miroslav Kalousek (TOP 09) k představení panelů ministra financí Andreje Babiše (ANO) se vzory účtenek: „Protože tady byl skutečně mimořádný hluk, navíc tady běhali nějací demonstranti s cedulemi, tak já si to s dovolením radši vezmu ještě jednou od začátku.“

„Shodou okolností zde sedící vlastník prosperující firmy za tři roky si pro sebe vytáhl 2,8 miliardy korun, státu nezaplatil na korporátní dani ani korunu a po zde sedícím ministrovi financí požaduje 3,2 miliardy dotace z veřejných rozpočtů. S takovouhle platební daňovou morálkou, pane podnikateli a ministře financí v jedné osobě, běžte do karusele.“

„Proč ten, kdo to zavádí, se domnívá, že ti největší podvodníci jsou hospodští a prodejci v maloobchodě? Protože tam se obchoduje s komoditou, která ho mimořádně zajímá, tam je největším producentem, tam jsou ty potraviny.“

Andrej Babiš (ANO): „Když někdo celý život nelže, tak je z toho v šoku, co tady Kalousek předvádí.“

Jiří Zlatuška (ANO): „Chápu, že toto řečniště snese jakýkoli nesmysl, ale v okamžiku, kdy zde padlo něco o tom, jak není dostupný vysokorychlostní internet na předávání tohoto malého objemu dat, tak to je naprostý nesmysl.“

Miroslav Kalousek (TOP 09): „Co se týče přenosu dat, nechci se přít s profesorem kybernetiky. Vycházím z tvrzení znalce, který pracoval pro ministerstvo financí. Buď mluví z cesty pan profesor Zlatuška, nebo znalec ministerstva financí.“

Jiří Zlatuška (ANO): „To, co zde z odborného hlediska od opozice vyznívá jako námitky, je absolutní nesmysl. Kdybych tohle slyšel od studenta při běžné zkoušce, vyhodím ho.“

Jan Volný (ANO): „Pan kolega Fiedler … nezklamal mě, protože se zase přidal se svým populismem a tvrdí tady, že řešíme sedm procent malých živnostníků. Já upozorňuji, že EET bylo rozděleno podle sekcí, to znamená, zaačíná se pohostinstvím a obchodem a je to i na ty velké sítě, je to i na ty velké firmy.“

Petr Fiala (ODS): „Jedním z motivů omezovat svobodu volného trhu je strach ze svobody samotné. Ano, dámy a pánové, strach ze svobody a snaha všechno kontrolovat a podřídit státu a některým ekonomickým zájmům, to je ta pravá motivace pro zavedení registračních pokladen.“

 

František Laudát (TOP 09): „Řecký oligarchický nebo ruský systém, to je to, co vy tady chcete. A my budeme dělat všechno pro to, abychom vám v tom zabránili. Nevím, čemu se tady šklebíte tak hloupě.“

Newsletter