Evropa? Akcie prý mohou v následujících letech vzrůst až o 50 %

Přemýšlíte, kam investovat? Situace kolem amerických akcií je v současné době nejistá, tak proč se nepodívat blíž? Evropské tituly prý mají potenciál pro růst o 30 až 50 procent. Tvrdí to jeden zkušený německý investor a prozrazuje přitom svou strategii.

Olgerd Eichler je zkušený manažer fondů. Po řadě let v investiční společnosti Union Investment pracuje již delší dobu pro frankfurtskou firmu Mainfirst, ve které mimo jiné spravuje „European Ideas Fund“, zaměřeného na evropské akcie, které si do něj pečlivě vybírá. „Jsem zarytý stockpicker,“ říká pro německý server Frankfurter Allgemeine. „Nakupuji akcie z přesvědčení a snažím se je držet více let. Snažím se především včas odhalit firmy, které přinesou dlouholetý růst.“

Evropské akcie se v poslední době vyvíjely výrazně hůře, než akcie v USA. Ale to se nyní podle jeho názoru mění: „Akciové trhy v eurozóně jsou v několikaletém výhledu pro investory z Ameriky a Asie atraktivní,“ cituje Eichlera server.

Jak těžké je opustit akciový trh, než zaútočí medvědi?

Politické klima se zlepšilo

A má to podle něj několik důvodů. Jedním z nich je lepší politické klima: „Po sedmi letech eurokrize ochabuje nedůvěra především v anglosaském světě,“ říká Eichler. „K tomu přispělo mimo jiné zvolení Emmanuela Macrona ve Francii, ale také šťastná metoda, která byla použita k záchraně italských bank.“

Vysoká míra zadlužení stlačuje dluhopisové výnosy

Kromě politického prostředí poukazuje Eichler také na podle jeho názoru z dlouhodobého hlediska nízké výnosy dluhopisů, i když výnosy v uplynulých dnech rostly a na dluhopisovém trhu vládne nervozita. „Akcie jsou zajímavé také proto, že dluhopisové výnosy zůstanou dlouhodobě nízko. V následujících letech neočekávám, že by výnosy (německých) spolkových dluhopisů dosáhly dvou procent, u amerických dluhopisů čtyř procent,“ předpovídá Eichler s tím, že veřejné i soukromé zadlužení v mnoha zemích podle něj žádné výrazně vyšší úroky nedovoluje.

Na další recesi si počkáme ještě řadu let

Dalším argumentem pro růst evropských akcií je vedle politiky a nízkých úroků podle manažera zlepšující se ekonomická situace. „K tomu se v následujících letech přidá hospodářský růst v Evropě, který se projeví v rostoucích ziscích firem. Příští recese v Evropě je ještě řadu let vzdálena,“ míní Eichler.

Růst až o 50 % v horizontu 3-4 let

Vzhledem k těmto skutečnostem považuje Eichler často opakovaný názor, že i v Evropě jsou akcie vysoce ohodnocené, za lichý. „Evropské akcie jsou v tuto chvíli oceněny velmi nízko. Kromě toho dividendový výnos činí v průměru 2,6 %,“ říká s tím, že v takové situaci podle něj může být akciový trh oceněn i průměrným P/E 20. Z toho odvozuje svou prognózu: „Pro evropský akciový trh očekáváme ve výhledu na tři až čtyři roky nárůst kurzů od 30 do 50 procent.“ Mezitím jsou přitom nicméně podle něj určitě možné fáze stagnace či mírného poklesu.

Zdrženlivě Eichler naopak hodnotí vyhlídky amerických akcií. Hospodářský růst je v USA podle něj již pokročilý.

Silná recese v USA? Top banky jsou „ready“. Alespoň dle Fedu

Jak vybírat akcie?

Svůj styl výběru konkrétních investic Eichler přirovnává s přístupem k investicím do společnosti se soukromým kapitálem. A to nejen proto, že investuje na delší dobu. Zajímá se přitom totiž prý nejen o čísla dané firmy, ale také o kvalitu jejího vedení. Důležité je podle něj s managementem společnosti hovořit. A pokládat jim i otázky, u kterých ví, že na ně nedostane žádnou odpověď. Proč? Aby mohl sledovat řeč těla, prozrazuje Eichler svou strategii.

Analytici: Tradeři, zapomeňte na dolar. Teď je na řadě euro

„Existuje řada raketových titulů, jejichž ceny se mohou zdvojnásobit,“ říká. Jeho nároky na akcie jsou však vysoké. „Ročně prostudujeme 200 až 300 podniků, ale investujeme jen do pěti až deseti z nich.“ A ani pak by neměl nikdo očekávat, že si akcie povede dobře. „Když se z deseti investic dvěma až třem daří velmi dobře, je to v pořádku.“

Jeho fond sestává z přibližně 50 různých akcií. Největší váhu v jeho portfoliu měly přitom koncem března tituly UniCredit (8,6 %), Siltronic, Shire, Schäffler, Deutsche Pfandbriefbank a Dürr. Od roku 2007 tento fond vykazuje roční výnos 7,5 %, v porovnání s 2,7 % u indexu Stoxx 600.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter