Evropa dohání Ameriku

Klíčové body

  • 0DTE se nově dají obchodovat na evropském trhu.
  • Projev šéfa Fedu se obešel bez větších tržních dopadů.
  • Dolar se obchoduje zpět nad 1,0800 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Opční kontrakt neboli právo na nákup aktiva za předem stanovenou cenu existuje na trzích od nepaměti. Jednu z jeho výhod ocení především spekulanti, totiž že nabízejí omezenou ztrátu, ale neomezený potenciál profitu. Je tak automaticky zajištěno něco, co si obchodník, který si aktivum kupuje nebo prodává bez krytí, musí zajistit sám, totiž tzv. stop-loss. Opci si koupíme a nemusíme ostřížím zrakem sledovat každý mikropohyb ceny a zvažovat, zdali pozici ukončit nebo vydržet. Zaplatíme předem určenou částku a čekáme, zdali sázka vyjde nebo ne.

0DTE neboli opce s nulovou expirací (tj. expirací téhož dne, kdy jsou vypsány, což potažmo znamená, že jsou opce vypisovány na všechny pracovní dny) dosud existovaly pouze na amerických futures burzách, na akciových indexech. Do roku 2020 jejich objem v porovnání s opcemi s delší expirací nijakým způsobem nevybočoval z normálu. Počínaje tímto rokem však vzrostl jejich objem několikanásobně. Jako důvod se nejčastěji uvádí americký retailový investor, který byl díky covidu zavřen doma, na účet mu přicházely peníze od vlády a jednou z mála zábav bylo investování na burze. Celkem logicky si vybral instrument, který nabízel největší potenciál výdělku při omezeném, přesně definovaném riziku. Asi by nás předem nenapadlo, že bezprecedentní příliv likvidity na účty amerických domácností vyvolá malou revoluci ve stylu, jakým se obchodují akciové indexy, ale jak to v životě bývá, mimořádné okolnosti způsobují nečekané důsledky. V tomto případě opravdovou revoluci. Po uvolnění restrikcí by člověk čekal, že se obchodování opcí vrátí do normálu. Opak však byl pravdou. Absolutní i elativní objem obchodovaných 0DTE rostl i po zrušení epidemiologických restrikcí. V současnosti nejsou výjimkou dny, kdy objem 0DTE tvoří více než polovinu denního opčního objemu. Vyšší objemy znamenají nižší bid-offer spread a tudíž vyšší oblibu produktu a více obchodů. Jejich užitečnost objevili i profesionální obchodníci a investoři.

Z mého pohledu se proto stalo vzhledem k výše napsanému nejzajímavějším momentem minulého týdne oznámení evropské burzy Eurex, že ode dneška zahajuje obchodování opcí na index Euro Stocxx 50, jež budou expirovat každý pracovní den. Ode dneška tedy budeme moci obchodovat 0DTE i na evropský akciový index! Nechme se překvapit, jak se této příležitosti chopí evropští obchodníci a spekulanti.

Akciové obchodování v minulém týdnu probíhalo v režii dvou událostí. První bylo zveřejnění výsledků společnosti Nvidia a druhou projev J. Powela na každoročním centrálně-bankovním summitu v Jackson Hole. Ani jedna z nich nevyvolala příliš velkou reakci trhu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0817 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,04 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0755 do 1,0859 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,10 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,28 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,05 až 24,17 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,17 do 22,45 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter