Evropa jako sázka na jistotu?

V rámci aktuálního dění na světových akciových trzích se investoři poohlížejí po co nejbezpečnějším uložení svých financí. Čínské akcie si prošly masivním výplachem a obchodníci tak zcela ztratili důvěru v tento trh, což nezachránila ani vláda prostřednictvím svých záchranných opatření. Poté jsou tu Spojené státy. V jejich případě se výprodej svezl jak na vlně čínského dění, tak na nervozitě ohledně očekávaného navýšení úrokových sazeb.

Snad jediným světlým místem se, prozatím, zdá Evropa. Evropské trhy si na rozdíl od těch čínských a amerických udržují poměrně stabilní zisky, a proto se investoři postupně začínají obracet právě na starý kontinent. Otázkou však zůstává, zda je situace natolik přesvědčivá, že je možné vsadit na naprosto všechno, co je evropské.

Zvrat na trzích. Evropské akcie opět rostou

Bezmeznou důvěru v evropský akciový trh si udržuje banka Morgan Stanley. Její analytický tým tento týden vydal doporučení „full house“ nákup evropských titulů. Signálem optimismu byly indikátory načasování trhu, které banka v rámci hodnocení trhů používá.

„Naše indikátory načasování trhu potvrzují pozitivní výhled. Investoři se tak během příštích dvanácti měsíců mohou těšit na silné dvouciferné výnosy,“ přepisuje slova analytického týmu server CNBC. „První signál „full house“ nákupu jsme na indikátorech spatřili již na konci obchodování v pátek 21. srpna. Jde o první signál tohoto typu od krizového ledna 2009.“

Mnohem střízlivější názor si udržují zástupci banky Goldman Sachs. Sheila Patelová, výkonná ředitelka Goldman Sachs Asset Mnagement, potvrdila pozitivní výhled evropských akcií, avšak rozhodně neradí nakupovat zcela všechno.

„V případě evropských akcií si udržujeme silný býčí výhled. Určitě ale nedoporučujeme nakupovat naprosto všechno,“ řekla Patelová pro CNBC. „Investoři by měli zůstat vybíraví. Je potřeba hledat ty společnosti, jejichž valuace profitovaly z nedávné volatility a mají tak nadějný potenciál,“ dodala.

Patelová pak poukazuje na to, jak se Evropa dostává opět do středu hledáčků světových investorů. Tento zájem podporuje nejen odliv kapitálu z rozvojových trhů, ale především jasné náznaky ekonomického růstu starého kontinentu. Ten by zároveň mohl být popohnán i programem kvantitativního uvolňování, který by dle Patelové mohl být prodloužen na mnohem déle než jen do září příštího roku.

Newsletter