Evropa očekává rekordní produkci solární energie. Půjdou ceny ještě níž?

Toto léto bude pro Evropu podle předpovědí teplejší, než je tomu obvykle, a evropské země v čele s Německem čeká rekordní nárůst produktivity v oblasti solární energie, což potenciálně může znamenat snížení cen elektrických energií.

Pět ze šesti meteorologů oslovených agenturou Bloomberg předpokládá vyšší než obvyklé teploty v příštích třech měsících. Deutscher Wetterdienst, německý státní prognostik, vidí 80procentní pravděpodobnost, že největší evropskou ekonomiku čekají teploty průměrně přesahující sezónní průměr 17,1 stupňu Celsia.

Citigroup uvedla, že do roku 2035 očekává zvýšení evropské solární kapacity na více než trojnásobek momentálních hodnot. Zatímco poptávka po energii padá, což snižuje ceny elektrické energie a omezuje zisky například německé E.ON nebo české ČEZ, v regionu se zvyšuje závislost na obnovitelných zdrojích.

„Ceny energie pro červenec a srpen by v regionu měly dále klesat a to i z důvodu vyšší oblíbenosti sluneční energie na trhu,“ řekl Ricardo Klimaschka, obchodník s energií firmy Energieunion GmbH. Klimaschka určil 30 eur ($ 40) za megawatt-hodinu jako hranici, na kterou by měla cena toto léto klesnout. Německá elektřina s dodáním v následujícím měsíci uzavřela včera na 31,40 eur. Kontrakty na srpen se obchodovaly za 30,85 eur. Německé kontrakty na dodávku v roce 2015 se dostaly na dubnové minimum 33,65 eur.

Německá solární elektřina

Solární produkce bude v severní Evropě vyšší než je průměr a to hlavně díky předpovídané nižší srážkovosti a větrnosti, řekl v reportu Todd Crawword, meterolog WSI Corp. Německá produkce dosáhla 17. dubna historicky nejvyšších hodnot, přičemž průměrná provozní marže z 16 evropských utilit se snížila na 6,9 procenta v loňském roce z 14 procent v roce 2004.

Teplé počasí se také odráží v cenách zemního plynu. Cena britských kontraktů na měsíční dodávky plynu klesly včera nejníže od srpna 2010. Société Générale ve své analýze včera snížila svoji předpověď týkající se ceny britského plynu v období červenec až září o 11 procent.

Neočekávané výpadky

„Německé ceny energie by mohly seskočit až o 27 procent během jednoho dne v případě, že nastanou neplánované výpadky solárních elektráren,“ řekl Klimaschka. Německé jaderné elektrárny přecházejí v létě do offline režimu kvůli každoroční údržbě, což může vést k zásobovacím překážkám. „Pokud některá z velkých solárních elektráren přejde z nějakého důvodu nečekaně do režimu offline, mohli bychom vidět nárůst cen až na 40 eur za MWh,“ dodal.

Německý provozovatel sítě Tennet TSO GmbH minulý měsíc uvedl, že ​​současná revize dvou jaderných elektráren by riskovala stabilitu rozvodné sítě. Správce energetického vedení požádal E.ON o odložení údržby 1410MW Brokdorfského jaderného reaktoru do doby, než se Grohndský reaktor, s kapacitou 1360 MW, vrátí do on-line režimu po každoroční prohlídce. Dodávka 1000 megawattů je dostatečná pro napájení asi 2 milionu evropských domácností.

Německé kontrakty s energiemi na rok 2015 by se měly obchodovat během léta téměř v neměnné podobě řekl Paolo Coghe, senior analytik pro evropské energie v Société Générale v Paříži. Ten očekává, že cena kontraktu bude v průměru činit 34 eur za MWh po zbytek letošního roku. Včera cena kontraktu uzavřela na hodnotě 34,26 eur.

„Poptávka způsobená klimatizací a ventilátory nebude vysoká natolik, aby sama o sobě něco změnila,“ řekl Coghe. „S jistotou nezvrátí klesající trend poptávky,“ dodal na závěr. 

Newsletter