Evropa po Brexitu v otázkách a odpovědích

Jak bude vypadat Evropa z politického a ekonomického pohledu po odchodu Spojeného království z Evropské unie? Na to se zaměřil Paras Anand, šéf akciového oddělení  společnosti Fidelity. Jeho hlavní myšlenkou je fakt, že pokles trhů nabídne atraktivní zhodnocení evropských akcií, zejména proto, že politické situace, jako je tato, obvykle mívají na firmy pouze okrajový vliv. Pokračující bouřlivá volatilita tak poskytuje profesionálním investorům příležitosti k levným nákupům akcií kvalitních společností.

Překvapivý pozdní obrat ve prospěch zastánců Brexitu

Výsledky britského referenda o EU (51,9% pro odchod a 48,1% pro setrvání) byly pro finanční trhy překvapením. Na počátku týdne před referendem libra výrazně vzrostla – reagovala tak na výsledky průzkumů veřejného mínění, které dávaly větší šanci setrvání v EU.

Navzdory tomuto nárůstu se silná negativní reakce trhů může ukázat jako příliš pesimistická. Historie ukazuje, že dopad politických událostí na ekonomiku a společnost se často zvládá lépe, než by se mohlo zdát na základě prvních temných prognóz. Britský a evropský firemní sektor je svým charakterem ve skutečnosti mezinárodní. Americký korporátní sektor je například mnohem více zaměřen na domácí ekonomiku. Podobně asijský firemní sektor má většinu svých výnosů z Asie. Naproti tomu britský a evropský  je mnohem více diverzifikovaný.

Budou mít nynější reakce trhu dlouhodobý charakter?

Reakce budou pravděpodobně krátkodobé, jelikož se jedná o politickou událost, která bude mít menší ekonomický dopad, než by se mohlo zdát podle poklesu trhů. Myslím, že důsledky tohoto referenda budou mírnější než finanční nebo dluhová krize.

Povede rozhodnutí o brexitu k vyšším úrokovým sazbám a ke zvýšení inflace?

Co se týče inflace, s ohledem na dosavadní růst cen ropy v letošním roce to i bez brexitu vypadalo na určitý nárůst. Pokud k tomu přidáme inflační dopad mnohem slabší libry, tak se možná ukáže, že všeobecné přesvědčení o tom, že sazby zůstanou nízké (nebo ještě klesnou) a že libra zůstane po dlouhou dobu slabá, je příliš pesimistické.

Jaký dopad bude mít rezignace Davida Camerona?

Politická nestabilita je určitě nepříjemná, ale politické riziko se zvyšovalo již předtím. Tato nestabilita nebývá tak nebezpečná v situacích, kdy vláda v hospodářství nehraje klíčovou roli, jelikož převážná většina investic připadá na soukromý sektor. To je pro trhy pozitivní, protože soukromý sektor alokuje kapitál na základě finanční výnosnosti, zatímco vlády obvykle rozmisťují kapitál na základě té politické.

Proč by měli investoři vlastnit evropské cenné papíry?

Důvodem je atraktivní zhodnocení. V roce 2016 dosahoval při obchodování s těmito cennými papíry poměr PE (tržní cena akcie/roční zisk na akcii) hodnotu asi 16 a potenciální dividendový výnos činil 4 %. Při porovnání akcií s dluhopisy stojí za zmínku, že v současné době má více než 70 % evropských společností vyšší výnosy z dividend než z firemních dluhopisů. Investory toužící po vysokém výnosu stále více láká kombinace vysokých dividendových výnosů a faktu, že prostřednictvím akcií vlastní podíly solidních společností.

Jaké jsou příležitosti v Evropě?

Zajímavě vypadají společnosti podnikající ve zdravotnictví a také kvalitní banky. Ve zdravotnickém sektoru působí firmy, jejichž akcie nabízí takové zhodnocení, jakého jsme naposledy byli svědky v době, kdy existovalo nějaké široce rozšířené riziko pro pacienty a vážná hrozba ze strany výrobců generických léčiv. V bankovním sektoru existují u určitých akcií dobré vyhlídky na atraktivní výplaty dividend a celkové výnosy akcionářů.

A ve Velké Británii?

Na stávající situaci může potenciálně vydělat řada společností, přičemž nejvýhodnější podmínky mají mezinárodní společnosti působící ve Velké Británii – pokud libra zůstane slabá, tak tyto společnosti získají značnou konkurenční výhodu.

Další příležitosti můžeme hledat u domácích společností, které jsou v dobré kondici, protože právě ty mají příležitost posílit své tržní postavení v případě vyhrocené konkurence.

V principu platí, že naši portfolioví manažeři budou po Brexitu pracovat stejně jako kdykoliv jindy. Podstatou je i nadále využívání příležitostí, které vznikají na základě krátkodobých makroekonomických událostí, a které spočívají v tom, že se v dané situaci vyplatí koupit společnosti, které chceme mít dlouhodobě ve svém portfoliu.

Newsletter