Evropa pod tlakem slabé ekonomiky, PX odolává díky Erste

Evropské trhy v průběhu středeční seance opět ztrácí a pokračují tak v současném klesajícím trendu. Sentimentu dnes nepomáhá ani očekávání zítřejšího zasedání ECB, která má zítra nastínit detaily programu odkupu bankovních aktiv, který chce v říjnu spustit. Poslední data týkající se inflace navíc přinášejí otazníky o dalších podpůrných krocích.

Zpracovatelský sektor v eurozóně v září balancuje takřka na hraně růstu a poklesu, jak ukázaly dnešní indexy PMI v regionu. Včerejší inflační data za eurozónu navíc dále rozvířily obavy z možné deflace, když index spotřebitelských cen dosáhl pouhých 0,3 procenta a byl tak opět o desetinu procenta slabší.

Evropský průmysl je na hraně poklesu. Zatím padají ceny

Tvorba míst v americké ekonomice se zvedá. Potvrdí páteční zpráva?

Během odpoledne vyšla první data ze zářijového trhu práce ve Spojených státech. Soukromý sektor podle statistik ADP vytvořil 213 000 pracovních míst, při očekávání pouze 205 000.

Z evropských indexů ztrácí nejvíce francouzský CAC 40 a to 0,9 procenta, německý DAX slábne o 0,4 procenta a britský FTSE 0,7 procenta. Wall Street zahajuje do záporu.

Pražská burza se aktuálně pohybuje poblíž včerejších hodnot, alespoň v rámci celého indexu PX. Více jak 2,5procentní růst akcií Erste sráží poklesem ČEZ a O2. Erste se po včerejším testu 490 Kč vrátila zpět nad 500 Kč metu. ČEZ naopak včera silně narazil nad 670 Kč úrovní a aktuálně se obchoduje se ztrátou 1,2 procenta u 654 Kč. Mírně „vyklesává“ i Komerční banka, která se obchoduje u 5 164 Kč. Aktivita na trhu je podprůměrná s celkovým objemem na 330 mil. Kč. 

Newsletter